Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
26/04/2018 - 10:25

Jedno mieszkanie, jeden pies. Takiego ustawowego ograniczenia żądają władze miasta! Dlaczego?

Jedno mieszkanie w bloku, jeden pies –wprowadzenia takiego ograniczenia do ustawy o ochronie zwierząt żądają władze miasta Nowego Sącza. To pokłosie wielomiesięcznych – i na razie zupełnie bezskutecznych – prób rozwiązania problemu przetrzymywania kilkudziesięciu psów na czwartym piętrze bloku przy Zamenhofa 8.

Wczoraj, 25 kwietnia mieszkańcy bloku przy Zamenhofa 8 spotkali się z dyrektorem Wydziału Komunalnego Dorotą Goławską. Mieli tylko jedno pytanie: kiedy w końcu skończy się ich gehenna i psy zostaną eksmitowane?

Dyrektor Goławska nie miała łatwego zadania – mieszkańcy nie kryli emocji, których nie mogły ostudzić nawet zapewnienia, że Urząd Miasta jest w stałym kontakcie z prokuraturą, policją, powiatowym lekarzem weterynarii a nawet komornikiem, który ma sprzedać to mieszkanie. – Kiedy? – pytali twardo poszkodowani.

- 11 maja mają zostać przeprowadzone oględziny tego mieszkania przez komornika. W czerwcu ma zostać ogłoszona pierwsza licytacja – tłumaczyła Goławska nawiązując do jedynego wyroku, który już się udało w tej sprawie uzyskać, czyli wyroku o przymusowej sprzedaży mieszkania. Wszyscy liczą na to – lokatorzy będą musieli się wyprowadzić, to i psy znikną zanim zapadną ewentualne rozstrzygnięcia co do zarzutów o znęcanie się nad zwierzętami dla ich właścicieli.

Zobacz też: Jest wyrok: mieszkanie „psiej apokalipsy” będzie sprzedane! Właściciele czworonogów muszą się wynieść

Lokatorzy nie kryli sceptycyzmu – czy właściciele psów w ogóle wpuszczą komornika do mieszkania, skoro żadnym służbom do tej pory się nie udało tam wejść? – Komornik ma odpowiednie narzędzia – uspokajała Goławska.

Goławska mocno podkreśliła, że miasto w związku z tą całą sprawą i wieloma innymi podobnymi incydentami złożyło formalny wniosek o wprowadzenie modyfikacji do ustawy o ochronie praw zwierząt. Władze domagają się, by czipowanie psów było obowiązkowe, bez żadnych wyjątków, by stworzona została w ślad za tym jedna, centralna baza psów a co najważniejsze, żeby wprowadzono ograniczenie – by w jednym mieszkaniu w bloku lokatorzy mogli mieć tylko jednego psa.

Choć w tym ostatnim przypadku Goławska nadmienia, że mogą się pojawić protesty, że to ograniczanie swobód obywatelskich. Na pewno miasto nie może takich regulacji wprowadzić w formie prawa miejscowego, czyli uchwały, konieczne jest rozwiązanie systemowe. Tyle tylko, że dyrektor Wydziału Komunalnego już usłyszała od naszych posłów, że do końca roku sejm na pewno nie będzie procedował nad zmianą wspominanej ustawy.

O dramacie przy Zamehofa pisaliśmy w publikacjach: 

Lokatorkę poniżej już eksmitowano a 30 psów nadal mieszka przy Zamenhofa w klitce na czwartym piętrze!

Nowy Sącz: Taki jazgot trwa przy Zamenhofa godzinami! To prawdziwe piekło na ziemi! [WIDEO] 

Psia apokalipsa w dwupokojowym mieszkaniu na czwartym piętrze! Strop się wali od fekaliów 22 psów 

Jeśli odbierzecie mi psy, to się zabiję - mówi właściciel 22 psów z Zamenhofa 

Groźba epidemii jest całkowicie realna! Ale sanepid 22 psów z mieszkania nie usunie… 

Właścicieli psów z Zamenhofa boją się wszystkie okoliczne schroniska! Miasto weźmie na siebie koszt eksmisji czworonogów?

Miasto eksmituje czworonogi! Koniec psiej apokalipsy na Zamenhofa

„Psia Apokalipsa” w „Uwadze!”: właścicielka czworonogów straszy dziennikarzy mafią i grozi ich rodzinom. Wszystko w rękach sądu

Ofiar „psiej apokalipsy” przybywa. Koszmar przy Zamenhofa trwa a miasto chowa głowę w piasek

Psia apokalipsa: prokuratura wkracza do akcji! Policja pomoże urzędnikom wejść do mieszkania, w którym przetrzymywane są psy

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe