Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
14/09/2017 - 15:25

Miasto eksmituje czworonogi! Koniec psiej apokalipsy na Zamenhofa

- Na przełomie września i października powinno zakończyć się postępowanie administracyjne wszczęte na podstawie artykułu 7, ustęp 1 Ustawy o ochronie zwierząt. Wydana w ten sposób przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza decyzja, pozwoli na czasowe odebranie psów z mieszkania przy ulicy Zamenhofa 8 – informuje rzecznik prasowy prezydenta, Krzysztof Witowski.

O gehennie mieszkańców bloku przy Zamenhofa pisaliśmy już wielokrotnie: 

Psia apokalipsa w dwupokojowym mieszkaniu na czwartym piętrze! Strop się wali od fekaliów 22 psów 

Jeśli odbierzecie mi psy, to się zabiję - mówi właściciel 22 psów z Zamenhofa 

Groźba epidemii jest całkowicie realna! Ale sanepid 22 psów z mieszkania nie usunie… 

Właścicieli psów z Zamenhofa boją się wszystkie okoliczne schroniska! Miasto weźmie na siebie koszt eksmisji czworonogów?

Jednak z informacji, jaką właśnie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Nowym Sączu wynika jednoznacznie, że dramat za kilkanaście dni się skończy.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta Nowego Sącza jest uprawniony do podjęcia powyższych działań na podstawie skutecznego prawnie wniosku, złożonego przez uprawnioną do tego instytucję. Taki wniosek został złożony przez sądecką Policję w dniu 21 lipca br. Działania Urzędu Miasta były natychmiastowe, a podstępowanie administracyjne zostało wszczęte już 24 lipca.

- Wcześniej Urząd Miasta kilkukrotnie zwracał się do właścicielki mieszkania z propozycją pomocy m.in. w pokryciu kosztów szczepień i sterylizacji zwierząt, a także przejęcia części psów. Wszystko miało się odbyć przy wsparciu fundacji "Mam głos", z którą miasto współpracuje w zakresie ochrony nad zwierzętami. Wszystkie próby pomocy oraz polubownego załatwienia sprawy zostały jednak odrzucone przez - zajmujących mieszkanie i będących jednocześnie właścicielami psów - państwa T. – podkreśla rzecznik.

Równie mocno Witowski akcentuje, że obecna sytuacja mieszkańców przy ulicy Zamenhofa 8 wynika z niewykonania przez komornika decyzji sądu wydanej w listopadzie 2015 roku o eksmisji zwierząt.

- Do dzisiaj ta decyzja nie została wykonana, pomimo rygoru natychmiastowej wykonalności. Należy też podkreślić, że sprawę utrudnia fakt, że feralne mieszkanie jest lokalem prywatnym i to na właścicielu mieszkania ciąży obowiązek zachowania wszelkich zasad wynikających z przestrzegania zasad dobrego sąsiedztwa, w tym przestrzegania regulaminu wspólnoty mieszkaniowej – zastrzega Witowski.

Dopytujemy rzecznika co z kosztami eksmisji psiaków, czy miasto ma szanse na wyegzekwowanie zwrotu rzeczywistych kosztów, gdy psów jest już ponad dwadzieścia a wyrok eksmisyjny dotyczy zaledwie ośmiu psiaków?

- Zgodnie z postanowieniami Ustawy o ochronie zwierząt, właściciele psów są zobowiązani do pokrycia kosztów nie tylko transportu psów do schroniska lub schronisk, ale także dalszej opieki w okresie czasowego odebrania zwierząt. Urząd Miasta z pewnością będzie egzekwował od właścicieli psów zwrot poniesionych w ten sposób kosztów, a także zwrot nakładów niezbędnych do przeprowadzenia remontu w mieszkaniu komunalnym, które znajduje się pod lokalem państwa T. – tłumaczy przedstawiciel Urzędu Miasta.

A co, gdy państwo T. sprowadzą do domu nowe psy i powtórzy się ten sam dramat, który teraz miasto rozwiązuje? Mieszkańcy bloku przy Zamenhofa mogą być spokojni.

- W takiej sytuacji Urząd Miasta będzie podejmował dalsze przewidziane prawem działania – gwarantuje rzecznik prezydenta.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020