Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
07/05/2019 - 12:35

Rusza remont wiaduktu przy Zielonej. Nowy koszmar kierowców w Nowym Sączu

Ile ciężarówek wbiło się pod wiadukt kolejowy na ulicy Zielonej w Nowym Sączu trudno już zliczyć. Na jego przebudowę od lat czekają kierowcy firm transportowych, którzy muszą kluczyć objazdami. Ciągłe zapewnienia, że to "już niebawem" wreszcie zamieniły się w konkret. Ruszyły przegotowania do inwestycji.

Zaklinowane ciężarówki i autobusy, samochody, które toną w gigantycznych kałużach, to już prawie codzienność na ulicy Zielonej, gdzie stary, niski wiadukt od lat nie mógł doczekać się remontu. Jego przebudowa miała ruszyć w październiku 2017 roku, potem PKP z remontu się wycofały.

Czytaj też I znowu ciężarówka wbiła się pod wiadukt na Zielonej

Kiedy pojawił się kolejny termin w marcu 2018 roku, znowu trzeba było go przełożyć. Władze miasta remontu nie chciały z powodu rozpoczęcia budowy mostu heleńskiego i obawy przed totalnym komunikacyjnym paraliżem. Teraz wreszcie kolej rusza z remontem. Właśnie rozpoczęły się przygotowania do inwestycji.

- Zabezpieczamy przejście dla pieszych, żeby w czasie remontu nic nikomu nie spadło na głowę – mówią robotnicy, którzy konstruują zadaszenie.

Po drugiej stronie, skąd dobiega huk maszyn, szykowane jest zaplecze dla budowlańców. Ekipa robotników utwardza kruszywem plac, na którym potem zostaną położone betonowe płyty i staną pakamery.

Kiedy rozpoczyna się remont?

- Zamykamy wiadukt już w tę sobotę, 11 maja,  a więc w dniu uroczystego otwarcia mostu helleńskiego – mówi Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Kierowcy pomkną wreszcie po moście helleńskim, ale muszą się szykować do nowych objazdów. Jak zostaną wytyczone? Ulicą Asnyka, Zieloną, Grunwaldzką, 29 Listopada i Wyspiańskiego.

- Ulica Kolejowa nie będzie przejezdna – dodaje dyrektor Konicki. – Będzie dostępna tylko dla kierowców jadących na ul. Asnyka samochodami do 3,5 tony. Samochody ciężarowe nie będą mogły wjeżdżać w ulicę Kolejową poza tymi, które będą dojeżdżały do firm zlokalizowanych przy tejże ulicy.

 Utrudnienia czekają też podróżnych, bo z ruchu zostanie wyłączony  szlak kolejowy na trasie Nowy Sącz – Nowy Sącz Biegonice.

Podróżni kolei będą mieli zapewnioną komunikację zastępczą na odcinku Stróże – Krynica Zdrój – zapewnia Dorota Szalacha, rzeczniczka małopolskiego oddziału  Polskich Linii Kolejowych.  

Czytaj też Już pora się szykować do zamknięcia Justu. Drogowcy mają jeszcze coś na dokładkę 

- Inwestycja obejmuje między innymi budowę nowych podpór i konstrukcji przęseł, przebudowę torów oraz zabudowę rozjazdu – wyjaśnia Dorota Szalacha. Przebudowane zostaną także inne urządzenia kolejowe, kolidujące z modernizacją wiaduktu, jak na przykład kable energetyczne, teletechniczne i sieć trakcyjna.

  • Nowy przejazd pod wiaduktem na ul. Zielonej, ma być wyższy o blisko metr.
  • Będą też dwa pasy ruchu o szerokości trzech metrów i chodniki dla pieszych.
  • Wedle wcześniejszych zapowiedzi PKP inwestycja ma kosztować cztery miliony złotych.
  • Remont wiaduktu potrwa do połowy września.

jagienka.michalik@sadeczanin.info , i.michalec@sadeczanin.info  fot.Jm

Zaczął się remont wiaduktu kolejowego na ulicy Zielonej w Nowym Sączu
Zobacz zdjęcia:


Dziękujemy za przesłanie błędu