Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
07/05/2019 - 06:15

Już pora się szykować do zamknięcia Justu. Drogowcy mają jeszcze coś na dokładkę

Nerwy, pyskówki i błagania… tak reagowali kierowcy, którzy w sierpniu ubiegłego roku dojechali do serpentyn na Juście i dowiedzieli się, że droga jest już zamknięta na cztery spusty. Nie do wszystkich dotarła informacja. Czy szykuje się powtórka z tego drogowego koszmaru? To już jutro.

Nie ma rady. Kierowców znowu czekają objazdy, bo drogowcy znowu zamykają serpentyny na Juście. Wraz z nadejściem wiosny pełną parą ruszają roboty przy przebudowie jezdni i stabilizacji osuwiska.

Czytaj też Droga do Brzeska z dwoma tunelami. Czy to nowa mina która wysadzi "Sądeczankę"?

- Zgodnie z zapowiedzią, droga zostanie zamknięta  już jutro, 8 maja, z samego rana. Komunikat w tej sprawie będziemy przesyłać do mediów– mówi Iwona Mikrut.

Ale zawsze trafiają się kierowcy, którzy informacji nie przeczytają, albo nie wysłuchają, a potem klną na czym świat stoi, albo błagają, żeby jeszcze rzutem na taśmę przejechać. Tak było w sierpniu ubiegłego roku, kiedy zdesperowani ludzie opowiadali drogowcom o umówionych w Krakowie ważnych spotkaniach i pociągach, na które się spóźnią... ale wyjątków nie było. Nie pozwalają na to procedury.

Którędy trzeba się kierować po zamknięciu drogi?

- Objazd, podobnie jak jesienią, zostanie poprowadzony od Łososiny Dolnej, drogami powiatowymi nr 1555 K i 1533 K do Tęgoborzy. Samochody osobowe i ciężarowe do 40 ton będą mogły jechać przez Wronowice i Świdnik. Kierowcy cięższych pojazdów muszą się kierować na drogę krajową nr 28 albo korzystać z innych dróg publicznych, z koniecznością stosowania się do oznakowania o dopuszczalnej nośności – wyjaśnia Mikrut.

Czytaj też Sądecki relikt PRL-u idzie do rozbiórki. Kiedy ten barak zamieni się w dworzec ? 

Od środy Just znowu zamieni się w wielki plac budowy. Generalny remont serpentyn na Juście ruszył ponad rok temu. Jak dotąd udało się wykonać ponad siedemdziesiąt procent robót. Osuwisko zostało ustabilizowane za pomocą specjalnych pali. To konstrukcja o średnicy metra, zakotwiona w litej skale na głębokości nawet kilkunastu metrów.

- W dalszym ciągu będą wykonywane palisady, nasypy i wzmacniana konstrukcja korpusu drogi. W lipcu zostaną zakończone roboty budowlane na całym odcinku i droga krajowa nr 75 zostanie oddana do użytku – zapowiada rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To niejedyna komunikacyjna udręka, jaka czeka kierowców. Od dziś, rozpoczyna się też remont drogi powiatowej Wielogłowy – Ubiad, który potrwa przez trzy dni, do 9 maja.

- Niedawno zakończyliśmy wymianę podbudowy, teraz będziemy lać asfalt – wyjaśnia Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Jezdnia będzie zamknięta w godzinach od 8 do 18. Objazd jest poprowadzony drogą krajową nr 75 i drogą powiatową Nowy Sącz - Wilczyska oraz drogami gminnymi.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)