Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
09/09/2019 - 13:20

Stary Sącz: Przysietnica doczeka się w końcu mostu a Gaboń cywilizowanej drogi!

Mamy świetne wiadomości dla mieszkańców dwóch sołectw - Przysietnicy i Gaboń w gminie Stary Sącz. Gminie udało się pozyskać dofinansowanie na długo wyczekiwany remont mostu w Przysietnicy i modernizację drogi na Jachlówkę w Gaboniu.

Zobacz też: Stary Sącz: rondo pod dworcem MPK nabiera kształtu. Kiedy koniec prac?

Gmina Stary Sącz to kolejny samorząd z powiatu nowosądeckiego, któremu udało się pozyskać środki z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych dla Małopolski. Co to w praktyce oznacza dla mieszkańców?

Gmina pierwszy przetarg na przebudowę drogi „Na Targowisku” wraz z budową mostu w Przysietnicy ogłaszała w czerwcu. Zgodnie z założeniami – przy korzystnych ofertach - inwestycja miała być gotowa do 15 listopada. Ostatecznie okazało się, że czerwcowy przetarg trzeba unieważnić. Dlaczego? Gmina miała zarezerwowane na inwestycję ok. 525 tys. zł a dwie propozycje wykonawców opiewały na kwoty wyższe o… 1 mln zł.

Teraz dzięki pozyskaniu środków z FDS samorząd dysponuje na ten cel dodatkowo kwotą 525 tys. zł, czyli sumarycznie ponad milionem złotych. Tym samym można było podjąć decyzję o wyłonieniu wykonawcy podczas drugiego przetargu – najkorzystniejsza okazała się propozycja PRDM z Nowego Sącza a umowa opiewa ostatecznie na kwotę 1 mln. 316 tys. zł.  

Przejdźmy do Gabonia. Przetarg na przebudowę drogi „Na Jachlówkę” też już był ogłaszany kilka tygodni temu razem z przetargiem na remont drogi „Lipie – Do Kożuchów”. Na oba przedsięwzięcia w budżecie gminy Stary Sącz zarezerwowane było po 180 tys. zł.

Zobacz też: Wicepremier Jarosław Gowin, wraz z Andrzejem Gutem Mostowym odwiedził Stary Sącz

Ofertę na realizację pierwszego z przedsięwzięć złożyły aż cztery firmy. Najtańsza oferta – firmy Stanisław Mirek Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa MIREK z Łabowej - opiewała na 149 tys. 346. Najdroższą o wartości ponad 185 tys. zł złożyła Firma JUREK z Krynicy-Zdroju.

W przypadku drugiego zadania zainteresowanie było równie duże a oferty równie zróżnicowane. I w tym wypadku najtańszą – ok. 107 tys. zł – złożyła firma MIREK. Najdrożej wypadła wycena firmy Zakład Budowy i Utrzymania Dróg z Nowego Sącza oszacowana na prawie 144 tys. zł.
Przetargi już rozstrzygnięto i najtrudniejsze, te obarczone największym ryzykiem finansowym formalności zostały dopięte. Wykonanie obu dróg oddano w ręce firmy z Łabowej. Oba przedsięwzięcia – wedle ogłoszenia przetargowego – powinny zostać wykonane do 30 sierpnia. I tak też się stało.

A teraz okazało się, że samorządowi udało się jednocześnie pozyskać rządowe środki na  drogę w Gaboniu i to tę samą, którą wymieniliśmy wyżej. Jak to możliwe? Okazuje się, że poprzednie prace były tylko preludium, bo „Na Jachlówkę” przebudowywać się będzie w o wiele szerszym zakresie. Wartość przedsięwzięcia oszacowano na ok. 748 tys. zł a kwota z FDS to 449 tysięcy. Gminę tym samym czeka konieczność zabezpieczenia wkładu własnego, dalej przetarg a potem dopiero będzie można mówić o datach rozpoczęcia i realizacji prac.

ES [email protected] Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI