Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
27/03/2023 - 14:25

Mało kto o tym wie. Można odliczyć od podatku i zaoszczędzić sporo pieniędzy

Dzięki niej możemy uniknąć opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży naszej nieruchomości. Takie korzyści daje ulga mieszkaniowa. Jak się okazuje kryją się w niej jeszcze inne możliwości, które w rozliczeniach z fiskusem pozwalają zaoszczędzić niemało pieniędzy. I mało kto o tym wie. O co chodzi?

Razem z sezonem na PIT-y ruszyło poszukiwanie ulg podatkowych. Wśród nich jest ulga mieszkaniowa, która kryje w sobie… niespodzianki.

czytaj też Już wiadomo, kiedy przyjdą do emerytów „trzynastki". Nie wszyscy dostaną tyle samo

Ulga mieszkaniowa. Kto może z niej skorzystać

Z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać ci, którzy w ciągu ostatnich trzech lat sprzedali nieruchomość i pieniądze z transakcji przeznaczyli na tak zwane własne cele mieszkaniowe. To oznacza, że od podatku można odliczyć na przykład  koszty związane z zakupem spółdzielczego prawa do własności czy nabycia gruntu pod budynek mieszkalny.  

Z tego korzystnego rozliczenia z fiskusem wyłączeni są wszyscy sprzedający dom lub mieszkanie, jeśli są ich właścicielami powyżej pięciu lat.

Okazuje się, że ulga mieszkaniowa daje także i inne możliwości, o czym mało kto wie. O podatkowych furtkach pisze serwis biznes.interia.pl. Wydanie pieniędzy na tak zwane cele mieszkaniowe pozwala odliczyć pieniądze wydane na zakup mebli i sprzętu niezbędnego do wyposażenia lokum.

 czytaj też To już totalne szaleństwo. Chcą postawić w naszych Beskidach kolejną wieżę widokową [WIZUALIZACJA]

Co jest na tej liście?

  • kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik, okap,
  • zmywarka, pralka, lodówka,
  • szafka, która jest elementem mocowania umywalki w ramach kompletu,
  • oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne,
  • meble charakteryzujące się trwałym związkiem z lokalem mieszkalnym, wykonane na indywidualne zlecenie (np. szafy wnękowe, pawlacze),
  • meble w zabudowie kuchennej.

 czytaj też Ta suma zwala z nóg. Majka Jeżowska zdradziła, jaką dostaje emeryturę

Dlaczego nie wszyscy wiedzą o tych niespodziankach, jakie kryje w sobie ulga mieszkaniowa?

Jak wyjaśnia biznes interia.pl jeszcze dwa la ta temu, skarbówka była skora robić podatnikom problemy, w wypadku zastosowania ulgi mieszkaniowej na zakup nowej lodówki, kuchenki czy pralki.

Wątpliwości rozwiała wydana jesienią 2021 roku interpretacja ogólna ministra finansów, w której znalazł się wykaz sprzętów AGD, jakie można odliczyć z ulgą mieszkaniową. Jak argumentowano, wydatki związane z zakupem wspomnianego wyposażenia stanowią wykończenie instalacji gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej w mieszkaniu, dlatego przysługuje na nie odliczenie. ([email protected]) fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu