Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
03/03/2024 - 16:30

Ale hiobowe wieści dla palaczy. Ceny papierosów w górę

Zaczęły się jeszcze gorsze czasy dla palaczy. Z początkiem marca ceny papierosów poszły w górę. Piętnaście szesnaście złotych za paczkę to już przeszłość. Jest drogo, a będzie jeszcze drożej.

Dlaczego palacze znowu dostają po kieszeni?  Wszystko przez to, że od stycznia poszły w górę stawki akcyzy między innymi na papierosy, tytoń do palenia, susz tytoniowy, cygara i cygaretki.

Nowe stawki akcyzy od stycznia 2024

Czytaj też Ochroniarz w szafie marszałka Kozłowskiego. PO rusza do odbicia sejmiku z rąk PiS z kandydatami z Nowego Sącza  

Stawka akcyzy na papierosy wynosi  276 zł za każde tysiąc sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. W przypadku tytoniu do palenia – 188,51 zł za każdy kilogram i 32,05 proc .maksymalnej ceny detalicznej. Na cygara i cygaretki – 524 zł za każdy kilogram.

Nałogowi po starej cenie,  piętnaście szesnaście złotych za paczkę,  można się było oddawać do końca lutego. Wyroby tytoniowe z akcyzą zapłaconą już w 2024 trafiły  do sklepów  z początkiem marca. Teraz „chodzenie na dymka”  poszło w górę  co najmniej o złotówkę.

Czytaj też Prawdziwa sądecka sensacja na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” 

To jeszcze nie koniec podwyżek

To jednak dopiero początek windowania cen papierosów. Palacze muszą być gotowi na systematyczny wzrost stawek akcyzy.  Jak wedle szacunków resortu finansów będą rosły ceny za jedną paczkę? W  roku 2025 – 1,06 zł,  w 2026  – 1,15 zł, w 2027 – 1,24 zł.

Rząd prognozował, że wzrost stawek akcyzy na papierosy i alkohol w latach 2025-2027 przyniesie budżetowi dodatkowe 37 mld zł.

Podwyższenie  od 2023 stawek akcyzy na tytoń do palenia, papierosy oraz cygara i cygaretki ma ograniczyć sięganie po tytoń przez nieletnich, takie było uzasadnienie przepisów wprowadzonych pod koniec 2021 roku. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu