Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
25/04/2024 - 16:15

Kończy się ważny termin w ZUS. Można stracić ciągłość wypłat. W Nowym Sączu poszło już na to 400 milionów

To ostatni moment. Ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o przyznanie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy, startujący z początkiem czerwca, powinni się pospieszyć. Ledwie kilka dni zostało na dopełnienie formalności. Rodzice, którzy chcą mieć ciągłość wypłaty pieniędzy, muszą to zrobić do 30 kwietnia.

W Małopolsce do połowy kwietnia rodzice i opiekunowie złożyli przeszło 260 tys. wniosków. Natomiast od stycznia do  końca marca tego roku ZUS wypłacił w regionie łącznie niemal 1,6 mld zł w ramach świadczenia 800.

Czytaj też OFE czy ZUS? Przyszedł czas decyzji w sprawie emerytur. Otworzyli okno transferowe  

W Nowym Sączu wpłacili już blisko 400 milionów

Jakie są dane z sądeckiego oddziału? - Liczna złożonych wniosków to 60 773. Placówka wypłaciła  395,8 mln złotych – podaje dane Anna Szaniawska z biura prasowego  regionalnego oddziału Zakładu.  

Niektórzy ciągle się ociągają

Ciągle jeszcze  są tacy, którzy ze złożeniem wniosku się ociągają. Jak przypomina ZUS, żeby  zachować ciągłość wypłat pieniędzy, wniosek o świadczenie musi zostać złożony w określonym terminie. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z możliwością zawieszenia wypłat.

Podobnie jak w poprzednich latach, do 30 kwietnia mogą składać wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres, obowiązujący od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Ci, którzy nie dotrzymają wskazanego terminu wniosek również będą mogli złożyć, jednak w tym przypadku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie wynoszącym do  trzech miesięcy.

Czytaj też Lista skarg, wniosków i propozycji. Sądecka młodzież pisze list otwarty do prezydenta Handzla i radnych 

ZUS  przypomina możliwe terminy dopełnienia  formalności i terminy wypłaty pieniędzy

  • do 30 kwietnia, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024
  • od 1 do 31 maja, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024
  • od 1 do 30 czerwca, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024
  • od 1 do 31 lipca, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024
  • od 1 do 31 sierpnia, ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024.

czytaj Prawdziwa lawina wniosków o dotacje. Dają nawet ponad 130 tysięcy złotych!

800 plus. Jak złożyć wniosek

Wnioski  można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Oznacza to, że nie będzie możliwości przekazania dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie papierowej.

- Można to zrobić przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank – jeśli uruchomił tę usługę – przypomina Anna Szaniawska z biura prasowego  regionalnego oddziału Zakładu.

Najwygodniej złożyć wiosek przez aplikację mZUS. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store – radzi Szaniawska. - Aplikacja mZUS przyspiesza wypełnienie wniosku. Jeśli ZUS wcześniej już przyznał świadczenie, to wniosek na nowy okres zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient możne je edytować. Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze wniosku rodzic może pobrać ich dane – dodaje  (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie – dodaje rzeczniczka. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu