Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
25/04/2024 - 13:10

Oszuści ruszyli do akcji koło Nowego Sącza. Ludzie się łapią na ten przekręt bardzo na czasie

Specjaliści od wyłudzania pieniędzy są zawsze na czasie? Na fali pogoni za rządowymi dotacjami na docieplenie domów czy wymianę węglowych pieców na gazowe, łatwy zarobek wyczuły nieuczciwe firmy, które oferują pomoc w uzyskaniu pieniędzy z programu „Czyste Powietrze”. Są też tacy, którzy za wygórowaną cenę montują produkty niskiej jakości.

Specjaliści od wyłudzania pieniędzy są zawsze na czasie

  Ostatnio łowią naiwnych na „Czyste Powietrze?  Przed firmami, które oferują pomoc w uzyskaniu dotacji, montują produkty niskiej  jakości ostrzega urząd gminy w Laskowej.

Oferujące tego rodzaju usługi firmy nie mają nic wspólnego z  odpowiadającym za wypłatę dotacji wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Fundusz  nie łączy z firmami żadna umowa  czy też zobowiązanie wobec tych, z którzy z ich usług korzystają w sytuacji  niewykonania lub nienależytej z realizacją przedsięwzięcia – informuje gmina.  

- Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru na przykład z sąsiadami czy  w gminie – radzi samorząd i zachęca do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.

Czytaj też Straciła stanowisko. Wyszedł na jaw skandal z tuszowaniem pedofilii

Gdzie sprawdzić firmę

Pierwszy krok zweryfikowania uczciwości firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana.  Można to zrobić w internetowych rejestrach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)  czyli w spisie osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej.  Źródłem informacji jest też Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), gdzie z kolei  można  sprawdzić spółki prawa handlowego, na przykład  z ograniczoną odpowiedzialnością,  jawne, partnerskie. Jest wreszcie  REGON z wykazem między innymi spółek cywilnych.  

Warto sprawdzić też opinie na temat firmy publikowane w Internecie. - Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy – ostrzega gmina i radzi zwracać  baczną uwagę na nazwę firmy i jej adres.

Czytaj też Kończy się ważny termin w ZUS. Można stracić ciągłość wypłat. W Nowym Sączu poszło już na to 400 milionów 

Ani Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ani jego wojewódzkie oddziały  nie promują konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych. Nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce – ostrzega samorząd Laskowej i radzi, żeby przede wszystkim współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku. ([email protected]) fot. pixaby


Dziękujemy za przesłanie błędu