Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
15/10/2019 - 12:10

Wybory parlamentarne 2019 na Sądecczyźnie: wyniki, komentarze, opinie

Osiem mandatów dla PiS. Znamy oficjalne wyniki wyborów z PKW. Jakie są wyniki wyborów parlamentarnych 2019 w Nowym Sączu i w Małopolsce? Zobaczycie u nas jak głosował Nowy Sącz, Nowy Targ, Zakopane, Brzesko, Grybów, Gorlice, Krynica Zdrój, Muszyna i pozostałe miasta regionu. Kto został posłem, a kto senatorem. Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w sadeczanin.info

Oficjalne wyniki wyborów w Nowym Sączu i całym okręgu nowosądeckim (KLIKNIJ)

Wyniki PKW ze wszystkich Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgu nr 14:

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 243 583 głosów - 65,80 proc.
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI 51 183 głosów - 13,83 proc.
KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 27 203 głosów - 7,35 proc.
KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 25 747 głosów - 6,95 proc.
KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ 22 483 głosów - 6,07 proc.
Razem: 370 199 głosów

Kto dostanie mandat

Jak kształtują się wyniki wyborów parlamentarnych w okręgu nr 14 według wstępnych danych z większości komisji? Ledwie 300 głosów zabrakło PiS do dziewiątego mandatu. Prawo i Sprawiedliwość ma ich 8 mandatów. Otrzymują je, według liczby  głosów, które dostali:

Arkadiusz Mularczyk - 72 660 głosów
Barbara Bartuś - 23 468 głosów
Anna Paluch - 20 908 głosów
Edward Siarka - 21 561 głosów
Wiesław Janczyk - 16 305 głosów
Andrzej Gut-Mostowy - 12 437 głosów
Jan Duda - 11 579 głosów
Patryk Wicher - 10 900 głosów

Mandat otrzyma też Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej oraz Urszula Nowogórska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Blisko był Jakub Bocheński z list SLD, który zdobył ponad 15 tys. głosów oraz Andrzej Skupień , lider listy Konfederacji w "czternastce", na którego głos w wyborach parlamentarnych 2019 oddało 12889 osób.

PKW publikuje nowe dane

Prawo i Sprawiedliwość zwiększa przewagę, traci Koalicja Obywatelska, wynika z danych z większośći komisji wyborczych, jakimi dysponuje już Państwowa Komisja Wyborcza. Na pewno wiadomo, że senatorem w okręgu 37 został Wiktor Durlak, pokonując Stanisława Koguta. Na 308 tysięcy dotąd zliczonych głosów w wyborach do Sejmu PiS dostał ich 208 tysięcy. Więcej: Znamy już wyniki wyborów z większości komisji wyborczych. PKW publikuje kolejne informacje

Arkadiusz Mularczyk i Iwona Mularczyk z córką
- Dobrze, że jest zwycięstwo i duża przewaga nad Koalicją Obywatelską. Ale do ogłoszenia oficjalnych wyników jeszcze dużo się może zmienić. Tak było w czasie wyborów do Europarlamentu. Najpierw mówiło się, że Konfederacja przekroczyła próg wyborczy a ostatecznie okazało się inaczej – komentuje na gorąco poseł Arkadiusz Mularczyk. Kliknij, przeczytaj pełną wypowiedź lidera listy PiS w okręgu nr 14.


- Cieszę się z tego wyniku - mówi dla "Sądeczanina" Wiktor Durlak, kandydat PiS na senatora. - Z tego co widzimy, Polacy wybrali kontynuację dobrej zmiany. Prawdopodobnie będziemy mieć jako Prawo i Sprawiedliwość samodzielną większość. Chcemy, aby Polska dalej rozwijała się w tym dobrym kierunku, żeby z naszej gospodarki korzystało całe społeczeństwo. Przeczytaj pełną wypowiedź Wiktora Durlaka, który w walce o fotel senatora starł się ze Stanisławem Kogutem, który wyników wyborów parlamentarnych komentować nie chciał.

Stanisław Pasoń głosował dziś w swojej rodzinnej Moszczenicy Niżnej w gminie Stary Sącz. Pierwsze wyniki swojego ugrupowania w wyborach parlamentarnych 2019 podane o godzinie 21. komentuje bardzo powściągliwie. – O wynikach się nie dyskutuje, wyniki się przyjmuje. Jutro możemy porozmawiać. Całą rozmowę znajdziecie w materiale: Stanisław Pasoń - o wynikach się nie dyskutuje.


W sztabie PiS mieszanka radości i niepewności

Oklaski, okrzyki radości… Tak było tuż po godzinie dwudziestej pierwszej w siedzibie bura parlamentarnego posła Jana Dudy, gdzie zabrała się oczekująca na pierwsze sondażowe wyniki ekipa Prawa i Sprawiedliwości.  Partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła, ale w sądeckiej drużynie PiS jest dwadzieścia nazwisk na liście. Teraz zaczyna się pełne napięcia wyczekiwanie. Połowa musi odpaść... Przeczytaj relację ze sztabu wyborczego PiS.

Andrzej Skupień o wynikach wyborów parlamentarnych 2019

Kolejny komentarz dla "Sądeczanina". Andrzej Skupień, lider listy Konfederacji: Bazując na wynikach frekwencji, która przerosła najśmielsze oczekiwania, jesteśmy umiarkowanie zadowoleni z wyniku. Poczekajmy, znamy na razie wyniki exit pools, ale jeśli się utrzymają, oznacza to, w porównaniu z wyborami do Parlamentu Europejskiego, wzrost poparcia dla Konfederacji o pół miliona głosów, co dawałoby łącznie 1,2 miliona.

Na ile ogólnopolskie wyniki przełożą się na mandaty w okręgu nr 14? - pytamy. -  Okręg nr 14 jest wyjątkowy, bo odznacza się bardzo wysoką frekwencją i nierównomiernym poparciem dla PiS. - mówi Andrzej Skupień. - Ale jeśli PiS otrzyma 8 mandatów, Koalicja Obywatelska jeden, to walka o dziesiąty rozegra się między mną, Jakubem Bochyńskim a Urszulą Nowogórską.

PiS zyskał. Czy na Sądecczyźnie również?

Ponad 5 tysięcy kandydatów startowało w wyborach do Sejmu. Kto z nich się dostanie? Czy w okręgu nr 14 posłami będą nadal parlamentarzyści PiS i PO, czy też któryś z mandatów będą musieli oddać rywalom z Lewicy bądź Konfederacji? O tym zdecydują oficjalne wyniki głosowania, gdy zostaną ogłoszone przez PKW, stając się wynikami wyborów parlamentarnych 2019. PiS w skali kraju - w porównaniu z poprzednimi wyborami - zyskał 6 punktów procentowych. Czy obroni mandaty na Sądecczyźnie?

W sztabie wyborczym Lewicy euforia!
Co dzieje się w nowosądeckim sztabie wyborczym Lewicy? Euforia, bo Lewica po czterech latach wraca do Sejmu. Według wyników sondażowych zdobyła 11,9 proc. poparcia. Czy ten wynik przełoży się również na mandaty w okręgu 14? To się jeszcze okaże, wszystko zależy od tego, ile głosów udało się zdobyć jej kandydatom z nowosądeckiej listy w wyborach parlamentarnych do Sejmu 2019. Sądząc z intensywności kampanii... Na razie przeczytajcie relację ze sztabu wyborczego Lewicy


Pierwsze komentarze: poseł Józef Leśniak (PiS): Znając wyborcze preferencje mieszkańców naszego okręgu z opiniami czekałbym spokojnie na wyniki. Na razie mamy tylko sondaże exit pool, więc nie są to dane zbyt dokładne. Jeśli frekwencja będzie tak wysoka, na jaką się zapowiada, to odpowiadając na pytanie, jak pierwsze wyniki ogólnopolskie przekładają się na podział mandatów w okręgu 14, nadal walczymy o 9 mandatów.

Frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest wyższa niż 4 lata temu, bo wynosi 61,1 procent, wobec poprzednich 51 procent. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6 procent głosów, czyli 239 mandatów, Koalicja Obywatelska - 27,4 procent - 130 mandatów, Lewica - 11,9 procent - 43 mandaty, Konfederacja - 6,4 procent - 13 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe - 9,6 procent - 34 mandaty. Inne ugrupowania zdobyły zaledwie 1,1 procent poparcia.Są to wyniki exit poll .

Dalej czytaj na następnej stronie

Głosujemy, jak Sądecczyzna długa i szeroka
Od Gorlic przez Grybów, Nowy Sącz, po Limanową. Głosujemy jak Sądecczyzna długa i szeroka.
Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu