Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
02/06/2023 - 23:25

Postawią mosty, estakady i wiadukty. Szykuje się niedaleko Sącza wielka inwestycja

To już pewne. Dwa mosty, dwie estakady i dwa wiadukty będą się wznosić nad obwodnicą Limanowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która inwestycję realizuje, właśnie złożyła do burmistrza miasta wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowej drogi. Jaki będzie miała przebieg? Wskazano trzy warianty.

Konkretyzuje się sprawa limanowskiej obwodnicy. O kolejny krok do przodu posunęły się procedury, które mają doprowadzić do rozpoczęcia inwestycji.  - Złożyliśmy  do burmistrza miasta

wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowej drogi, która będzie przebiegać w nowym śladzie, po południowej stronie miasta, jako część drogi krajowej nr 28 – mówi Kacper Michna z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

czytaj też Idą zmiany. Nie będzie już kolejek Ukraińców po pracę w Nowym Sączu?  

Trzy warianty obwodnicy

Którędy dokładnie poprowadzi obwodnica. Zostały wskazane trzy warianty – wyjaśnia rzecznik.  - Każdy z nich rozpoczyna się w okolicach skrzyżowania DK28 z ulicą Krakowską, a kończy nieopodal skrzyżowania ulic Kościuszki i Agrestowej. Warianty 1A i 2A są poprowadzone przez obszar miasta,  wariant 3A przebiega częściowo przez tereny gminy Limanowa.  

Nowa trasa  ma mierzyć blisko sześć kilometrów. To będzie droga główna ruchu przyspieszonego czyli klasy GP,  jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku i pasem awaryjnym – dodaje Michna.  

Jako wariant preferowany  Generalna Dyrekcja wskazała wariant 1A. Jak tłumaczy rzecznik, jego przebieg w dużej mierze pokrywa się z korytarzem obwodnicy przewidzianym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

czytaj też Niedaleko Nowego Sącza będzie nowy turystyczny hit. Poszły w ruch ciężkie maszyny [ZDJĘCIA] 

Mosty estakady i wiadukty

- Zakładamy wybudowanie dwóch mostów nad Suchą Sowliną i Sowlinką oraz dwóch estakad o długości ponad trzystu metrów każda. Pierwsza będzie przechodzić nad Sowlinką oraz ulicami Piastowską, Sikorskiego i Józefa Marka. Druga nad potokiem Jabłoniec i ulicą Wiejską.  Planowana jest również budowa dwóch wiaduktów, którymi ulice Lipowa i Łokietka będą przebiegać nad obwodnicą – mówi Michna.

Nowa trasa zostanie połączona z siecią istniejących już dróg. Rozpocznie się rondem na ulicy Krakowskiej, następnie przewidziano budowę dwóch skrzyżowań, z ulicami Biedronia i Grunwaldzką oraz z ulicą Żwirki i Wigury. Koniec obwodnicy to rondo łączące trasę z ulicą Kościuszki. W ramach inwestycji powstaną dodatkowe drogi lokalne, które poprawią dojazd do terenów w pobliżu obwodnicy. Jak zaznacza Kacper Michna,  takie rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z przedstawicielami Limanowej.

Tysiące ciężarówek rozjeżdża centrum Limanowej

Obwodnica Limanowej ma wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy, który teraz wiedzie przez samo centrum.  DK 28 przebiega  ulicami Krakowską, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Rynkiem i ulicą Kościuszki. Badania generalnego pomiaru ruchu przeprowadzone w latach 2020-2021 wskazują, że od 2015 roku liczba pojazdów przejeżdżających przez Limanową wzrosła o 30 proc. i wynosi już prawie 21 tysięcy samochodów – podaje Generalna Dyrekcja.  Z tego ponad 2 tysiące to autobusy i ciężarówki. Obok Jasła to największe natężenie ruchu na całej DK28, od Zatora w województwie  małopolskim do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. 

Nowa droga zostanie zbudowana w taki sposób, aby zapewnić komunikację między terenami znajdującymi się od niej na północ i południe. Mieszkańcy będą mogli korzystać z ośmiu przejazdów przez obwodnicę.  Cztery będą poprowadzone pod nową trasą (ulice Piastowska, Sikorskiego, Józefa Marka, Wiejska) – wyjaśnia Kacper Michna. - Dwie będą nad drogą (ulice Łokietka oraz Lipowa, która zyska dodatkowe połączenie z ulicą Małachowskiego). Kolejne to  dwa skrzyżowania z obwodnicą, zapewniające komunikację z ulicami Biedronia i Grunwaldzką oraz ulicą Żwirki i Wigury. 

czytaj też Drakońskie kary za brak OC. Szykują się rekordowe stawki

Decyzja środowiskowa i co dalej?

Po uzyskaniu dokumentu Generalna Dyrekcja będzie przygotowywać koncepcję programową obwodnicy, której elementem są między innymi  badania geologiczne terenu.  Kolejny krok to ogłoszenie przetargu. Firma, która go wygra zrobi projekt i obwodnicę wybuduje. Koszt przygotowania samej dokumentacji to blisko 4,3 miliona złotych.  Inwestycja ma być gotowa  w 2029 roku. ([email protected]) fot, GDKiA







Dziękujemy za przesłanie błędu