Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
04/11/2022 - 12:55

Idzie zima, niektórzy wciąż nie mają węgla. Wiemy jakie jest zapotrzebowanie w Grybowie

Chęć zakupu węgla zgłaszają mieszkańcy kolejnych gmin. Po tym jak rząd ogłosił jego dystrybucję przez samorządy, te przystąpiły do analizy swoich możliwości. Wiemy już jakie na koniec października było zapotrzebowanie w Grybowie.

Dystrybucja węgla przez samorządy

Wiele osób cały czas martwi się czy będzie miało czym ogrzać zimą swoje mieszkania. Przypomnijmy, że nie tak dawno wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w jego dystrybucję wśród mieszkańców.. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt w tej sprawie.

Ustawa, zgodnie z którą gminy lub związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać mieszkańcom maksymalnie za 2 tysiące złotych przeszła już całą ścieżkę legislacyjną. Swój podpis pod nią złożył także prezydent Andrzej Duda.

Węgiel w Grybowie

Jak już pisaliśmy, w gminie Grybów wstępne zapotrzebowanie na węgiel wpłynęło od ponad 500 mieszkańców. Jak sytuacja wygląda w mieście? Nie tak dawno trwało tutaj analizowanie możliwości. Teraz wiemy już jednak nieco więcej.

Jak się okazuje, do 31 października, wniosek o zakup węgla po cenie preferencyjnej złożyło 229 osób. - Jednocześnie wyjaśniam, że złożone druki posłużyły do wstępnego rozeznania odnośnie zapotrzebowania na węgiel w naszym mieście. Pozyskane dane mogą w przyszłości posłużyć do skontaktowania się z mieszkańcami w sprawie zakupu węgla. Docelowe wnioski będą możliwe do składania dopiero po wejściu w życie stosownych przepisów – tłumaczy burmistrz Paweł Fyda.

Włodarz miasta wyjaśnia również, że Grybów będzie prowadził sprzedaż w ramach umowy z innymi podmiotami. Przypomnijmy, że aby kupić węgiel od gminy trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Mogą to zrobić osoby uprawnione do dodatku węglowego. ([email protected], fot.: MP)Dziękujemy za przesłanie błędu