Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
13/05/2024 - 19:25

Ratusz w Nowym Sączu przysłaniają rusztowania. Zaczął się wyczekiwany remont budynku [ZDJĘCIA]

To co wydawało się tak odległe, to o co prosili od lat mieszkańcy Nowego Sącza staje się na oczach sądeczan faktem. Zaczął się remont zabytkowego budynku ratusza. Jest przysłaniany rusztowaniami. Dzisiaj rozpoczął się ich montaż.

Zabytkowy ratusz w Nowym Sączu z popękaną, odpadającą miejscami elewacją i zawilgoconymi fundamentami wyglądał przez ostatnie lata opłakanie.

Właśnie rozpoczął się długo wyczekiwany remont zabytkowego budynku. Będzie odbywał się on etapami pod nadzorem konserwatora zabytków. Jak już pisaliśmy remont obejmuje skucie starej popękanej elewacji i położenie nowej, drobne naprawy i konserwację dachu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych będą też dostosowane toalety. Dużą nowością będzie winda, która zostanie zamontowana w ratuszu. To jeszcze nie koniec. Zostaną odsłonięte fundamenty ratusza. Budynek zostanie odwodniony, a fundamenty zakonserwowane i zaizolowane. Wszystko po to, aby woda nie wnikała w kamień.

- Rozpoczął się pierwszy etap remontu sądeckiego ratusza – powiedział „Sądeczaninowi” Robert Grabowski, kierownik budowy. – Część budynku przysłania jest już rusztowaniami, by można było przeprowadzić rewitalizację elewacji. Dysponujemy wszelkimi koniecznymi pozwoleniami, jesteśmy po ustaleniach z konserwatorem. Niezbędne będą także pewne uzgodnienia z archeologiem. Już złożyliśmy w tej kwestii wniosek. Czekamy na decyzję. Pierwszy etap obejmuje odnowienie elewacji w części zasłoniętej rusztowaniami oraz wykonanie izolacji fundamentów z drugiej strony ratusza, jak również prace związane z izolacją w piwnicach budynku. W ramach tego etapu zostanie też przebudowanych część ścian wewnątrz budynku. W miejsce dotychczasowej elewacji zostanie położona nowa. Będzie to tynk romański. Zostaną też odnowione bardzo piękne sztukaterie.

Przypomnijmy, że budynek ratusza po zakończeniu remontu będzie miał nieco inną kolorystykę. Remont ratusza przeprowadza krakowska firma RE – Bau. W 2021 roku można ją było zobaczyć w wejściu do ratusza. Wtedy została wykonana przez specjalistyczną firmę generalna próba koloru. Chodziło wówczas o odtworzenie pierwotnej warstwy kolorystycznej z 1897 roku.

W takiej właśnie kolorystyce zaprojektował ratusz ówczesny architekt miejski Jan Peroś. 

Sądecki ratusz budowano w latach 1895-1897. Pomysłodawcą budowy był ówczesny burmistrz miasta Lucjan Lipiński. Ratusz jest dziś siedzibą urzędu miasta.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy wygląd nowosądeckiego ratusza zobaczymy jesienią 2025 roku.

Na remont ratusza, miasto przeznaczyło ponad 23,3 mln złotych. Większość środków na to zadanie Nowy Sącz otrzymał w ubiegłym roku z rządowego programu „Polski Ład”.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Ratusz w Nowym Sączu przysłaniają rusztowania. Zaczął się wyczekiwany remont budynku [ZDJĘCIA]
To co wydawało się tak odległe, to o co prosili od lat mieszkańcy Nowego Sącza staje się na oczach sądeczan faktem. Zaczął się remont zabytkowego budynku ratusza. Jest przysłaniany rusztowaniami. Dzisiaj rozpoczął się ich montaż.


Dziękujemy za przesłanie błędu