Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
13/10/2022 - 14:30

Węgiel spadł na głowę samorządów. W Grybowie pytają, analizują, badają możliwości…

Dystrybucja węgla przez samorządy, to w ostatnim czasie jeden z najgłośniejszych tematów w naszym kraju. Rządowy pomysł sprawił, że gminy przystąpiły do intensywnych analiz swoich możliwości w tym zakresie. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Grybowie.

Dystrybucja węgla w samorządach

W ubiegłym tygodniu  wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję węgla wśród mieszkańców, importowanego przez Polską Grupę Energetyczną Paliwa i Węglokoks. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt w tej sprawie.

- Rządowa propozycja przewiduje, że tona węgla dla mieszkańców nie będzie droższa niż 2 tys. złotych – zapowiadał szef rządu. - W przypadku wyższych cen tego surowca, rząd zapewni samorządom specjalne rekompensaty – deklarował premier. 

Sprawa wywołała lawinę komentarzy. Czy samorządy są w stanie temu sprostać? Nie wszyscy są do tego przekonani. O tym, jak sytuacja wygląda w poszczególnych gminach Sądecczyzny przeczytacie TUTAJ.

Węgiel w Grybowie

Jak już informowaliśmy, w gminie Grybów trwają analizy możliwości dystrybucji węgla. Jak to wygląda w mieście? Zapytaliśmy o to w tamtejszym urzędzie.

- Trudna sytuacja na rynku węgla i paliw węglopochodnych została również dostrzeżona przez samorząd Grybowa. Pragnę wyjaśnić i uspokoić wszystkich mieszkańców naszego miasta, że podjęliśmy działania zmierzające do rzetelnej oceny sytuacji związanej z jego dystrybucją – odpowiada burmistrz Paweł Fyda.

Jak dodaje, wysłał już pytanie do przedsiębiorców z terenu Grybowa zajmujących się sprzedażą węgla. Prosi o informację w jakiej cenie są obecnie poszczególne rodzaje węgla, jak wygląda jego dostępność oraz zapotrzebowanie wśród klientów.

Burmistrz, odnosząc się do rządowych propozycji wyjaśnia także, że decyzja o ewentualnej dystrybucji węgla przez miasto jeszcze nie jest znana. Jej podjęcie będzie możliwe dopiero po precyzyjnym uregulowaniu przez rząd (w formie ustawy) trybu zamówień publicznych, zasad rozliczeń podatkowych i możliwości zlecania tych działań innym podmiotom.

- Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję będą informacje pozyskane od firm, które fachowo zajmują się sprzedażą węgla i pozostałych paliw węglopochodnych na terenie Grybowa – tłumaczy burmistrz. Pozostaje więc czekać na kolejne informacje... ([email protected], fot.: MP/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu