Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
26/04/2024 - 11:10

Stary Sącz: czy burmistrz zachował większość w radzie? Jest aż 11 nowych radnych

Podczas ostatniej - w mijającej już formalnie kadencji – sesji rady w Starym Sączu była okazja m.in. do pożegnania tych, którzy w ślad za wynikami z 7 kwietnia 2024 stracili mandat radnego uzyskany w 2028 roku. Kto jest na tej liście? Kto kogo zastąpi? Zobaczcie sami.

Przypomnijmy najpierw same wyniki wyborów do rady na lata 2024 – 2029. I tak mieszkańców samego miasta Stary Sącz (okręg nr 1), patrząc na wyniki ze strony PKW - reprezentować będzie 8 radnych:
- Zofia KUCHARSKA
- Marian POTONIEC – kolejna kadencja
- Jacek LELEK
- Sławomir SZCZEPANIAK – kolejna kadencja, dotychczasowy wiceprzewodniczący rady i szef zarządu osiedla Śródmieście
- Magdalena SZNAJDER – kolejna kadencja
- Krzysztof SZEWCZYK
- Dariusz PTAK
- Oskar PIERZCHAŁA 

Stary Sącz: są nowe, wyższe stawki opłat za przedszkole

Barcice, Barcice Dolne, Łazy Biegonickie, Myślec, Popowice, Przysietnica, Wola Krogulecka (okręg nr 2) – tu jest 7 mandatów, które otrzymali:
- Grzegorz SKALSKI – kolejna kadencja
- Paweł NALEPA
- Elżbieta ŁOMNICKA – kolejna kadencja
- Jan TOKARCZYK – kolejna kadencja
- Wojciech JURECKI
- Tomasz KOSZKUL – sołtys Barcic i jednocześnie jeden z trzech kandydatów na burmistrza
- Bożena OGORZAŁY

Gaboń; (z przysiółkiem Praczka), Gołkowice Dolne, Gołkowice Górne, Mostki, Moszczenica Niżna, Moszczenica Wyżna, Skrudzina (okręg nr 3) – w tych sołectwach wybrano 6 radnych:
- Jan ŚWITECKI – kolejna kadencja
- Lidia SZEWCZYK – kolejna kadencja
- Andrzej STAWIARSKI Andrzej – kolejna kadencja, dotychczasowy przewodniczący rady
- Władysław FLOREK – kolejna kadencja
- Janina BAWEŁKIEWICZ – radna w poprzednich kadencjach o sołtys sołectwa Mostki
- Marcin ĆWIKLIK 

Co budują przy ul. Jagiellońskiej w Starym Sączu? To pierwszy taki budynek w gminie

Kto pożegnał się z mandatem? Z okręgu nr 1: Julia Dziedzic -  szefowa zarządu osiedla Słoneczne, Robert Rams (w wyborach samorządowych 2018 kontrkandydat Jacka Lelka w głosowaniu na burmistrza z list KW Prawo i Sprawiedliwość), Maria Marmuszewska, Ewa Zięba, Grzegorz Faron. Z okręgu nr 2: Zofia Golonka, Grzegorz Gryźlak, Jerzy Sobczak, Małgorzata Tokarczyk. Z okręgu nr 3: Andrzej Myjak i Andrzej Zych.

To spora zmiana – bo funkcję radnego straciło aż 11 z 21 radnych z poprzedniej kadencji. A jak wygląda układ sił w nowej radzie? 9 radnych weszło do rady z list KWW GMINNE POROZUMIENIE WYBORCZE JACKA LELKA, 6 kolejnych z KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, 5 z KWW STARY SĄCZ-NASZA GMINA i 1 radny z KWW POROZUMIENIE WYBORCZE STARY SĄCZ.

Przypomnijmy też, że i KW PiS i KWW STARY SĄCZ-NASZA GMINA wystawiały swoich kandydatów na burmistrzów. Byli to kolejno Jan Nalepa i Tomasz Koszkul, który burmistrzem ostatecznie nie został, ale za to otrzymał mandat radnego.

Jednocześnie sam burmistrz Jacek Lelek zachował fotel gospodarza gminy a jednocześnie został wybrany na radnego. Dwóch funkcji sprawować nie może, zatem kto i na jakich zasadach zastąpi go w radzie? Jest już podjęta – zgodnie z obowiązującymi przepisami – decyzja, że w jego miejsce do rady wejdzie osoba druga z list KWW GMINNE POROZUMIENIE WYBORCZE JACKA LELKA w okręgu nr 1, czyli Ewa Zięba. ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu