Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
28/05/2019 - 12:40

Idą burze, ulewy i duże gradowe kule. Czy będzie powtórka z powodzi?

Jeszcze nie wszystko udało się sprzątnąć po powodzi, a tu pogoda znowu da nam się we znaki. Czekają nas gwałtowne burze, grad o średnicy kilku centymetrów, ulewy, a lokalnie także trąby powietrzne. Ostrzeżenie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarkii Wodnej dotyczy aż trzynastu województw, także Małopolski.

Skąd to złamanie pogody? Wszystko przez  oddziaływania pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego, który oddziela chłodniejsze powietrze polarne morskie na zachodzie od cieplejszego na wschodzie Polski – tłumaczą synoptycy na łamach portalu wp.pl. - Burze na południu, wschodzie oraz w centrum będą bardzo aktywne i mogące przynieść opady gradu o średnicy nawet cztery centymetry.

Czytaj Groza. Brudna kipiel z Kamienicy wylewa się z koryta [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia nie tylko przed gradem, także przed burzami  i intensywnymi opadami deszczu dla trzynastu  regionów, w tym dla Małopolski.  

- Miejscami może spaść nawet od 30 mm do 40 mm deszczu. Wiatr w porywach może osiągnąć 90 kilometrów na godzinę. Najgwałtowniejsze burze mogą przyjść po godzinie siedemnastej, a miejscami mogą przechodzić w nawałnice -  brzmi komunikat.

Czytaj też Strach! Niewinny potoczek jak żywioł. Kamienica w Nowym Sączu już wylewa [WIDEO]

Dzisiaj znowu warto mieć pod ręką numer telefonu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego - 18 414-16-21, lub 18 448-69-10 i  18/448-69-11. do komendy sądeckiej straży pożarnej.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)