Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
25/04/2024 - 11:05

Wiceprezydent Nowego Sącza wybiera się do Europarlamentu. Znamy pełną listę kandydatów KO

W najbliższych tygodniach na ulicach naszego regionu ponownie pojawią się banery wyborcze. Tym razem wszystko w związku z kampanią europarlamentarną. Swoją listę kandydatów ogłosiła już Koalicja Obywatelska. Mamy na niej m.in. wiceprezydent Nowego Sącza.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Przed nami kolejna kampania wyborcza. Polityczny peleton w ostatnich miesiącach się nie zatrzymuje. 9 czerwca ponownie udamy się do urn. Tym razem będziemy wybierać naszych przedstawicieli do europarlamentu.

Wybory odbywają się we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Kadencja trwa pięć lat. W 2019 roku zwyciężyło w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (ponad 45 proc. głosów), drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, a więc sojusz Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Zielonych (ponad 38 proc.), a trzecie Wiosna Roberta Biedronia (nieco ponad 6 proc.). To właśnie te ugrupowania brały następnie udział w podziale mandatów.

W czerwcu wybranych zostanie 720 europosłów. To liczba o 15 osób większa niż w poprzednich wyborach. 53 z nich będzie pochodziło z Polski. Nasz kraj pod względem ilości przedstawicieli jest na 5 miejscu. Najwięcej mają ich Niemcy (96) i Francja (81). 

Do 2 maja poszczególne komitety mają czas na zarejestrowanie list. Poznajemy już pierwsze nazwiska, które będą walczyły o nasze głosy. Zaprezentowała je już Koalicja Obywatelska. W naszym okręgu mamy m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Bartłomieja Sienkiewicza czy wiceprezydent Nowego Sącza - Magdalenę Majkę, która niedawno kandydowała również do Sejmiku. Mieszkańcy Sądecczyzny będą mieli do wyboru łącznie 10 nazwisk. ([email protected], fot.: IM)

Pełną listę kandydatów Koalicji Obywatelskiej z naszego okręgu znajdziesz na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu