Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
25/04/2024 - 10:35

Zagwarantują ciepłe posiłki 150 seniorom z naszego regionu. Rusza Poczta Obiadowa

Nawet 150 seniorów z terenu Nowego Sącza, Starego Sącza, Chełmca, Grybowa oraz w promieniu kilku kilometrów od wymienionych miejscowości będzie mogło liczyć w najbliższym czasie na darmowe, ciepłe posiłki. Ruszyła właśnie akcja „Poczta Obiadowa” zorganizowana przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

- Właśnie wystartował nabór seniorów do Poczty Obiadowej. To ważny moment, bo już od czerwca uruchamiamy doręczanie obiadów do miejsc zamieszkania seniorów. Program jest adresowany do niesamodzielnych seniorów powyżej 60 roku życia, którzy ze względu na ograniczenia związane z wiekiem lub niepełnosprawność mają problemy ze sporządzaniem pełnowartościowych posiłków. Dodatkowymi kryteriami jest obiektywny brak wsparcia bliskich, dochód nieprzekraczający 2 400 zł netto na osobę. Pomocą może zostać objęty senior samotny lub para seniorów. Obiecujemy ciepłe, smaczne obiady gotowane przez lokalne firmy gastronomiczne oraz zaangażowanie naszych wolontariuszy – mówi Małgorzata Kłapsa, koordynatorka akcji.

Do programu może zgłosić się senior sam lub seniora może zgłosić dowolna inna osoba, po uprzednim uzyskaniu zgody na przekazanie danych do stowarzyszenia. Można to zrobić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.sc.org.pl/pocztaobiadowa lub dzwoniąc na nr tel. 18 44 11 994, w godzinach od 8. do 16. 

To właśnie oni: najlepsi z najlepszych lekarze i przychodnie w naszym subregionie. Wskażcie następnych

Wyłonione w ten sposób osoby będą otrzymywać 3 darmowe, dwudaniowe obiady tygodniowo, doręczane bezpośrednio kurierem firmy gastronomicznej do domu seniora.

- Dla każdego, także seniora, pełnowartościowy, ciepły posiłek jest nieodzowny do zachowania zdrowia. Z racji wieku mogą pojawić się problemy w samodzielnym przygotowywaniu obiadów. Niedożywienie i bieda w Polsce ma zwykle twarz seniora. Dlatego Poczta Obiadowa w Stowarzyszeniu Sursum Corda ma wysoki priorytet. Cieszy zaufanie Fundacji Biedronki, która przez 12 miesięcy będzie finansowała za naszym pośrednictwem obiady dla 150 seniorów w regionie sądeckim – mówi Marcin Kałużny, prezes stowarzyszenia.

- Przy okazji tego projektu chcemy zmierzyć się z kolejnym problemem wielu seniorów: samotnością. Dlatego zapraszamy do projektu wolontariuszy w dowolnym wieku, którzy chcieliby mieć przyszywaną babcię lub dziadka, albo koleżankę lub kolegę seniora. Jeśli możesz nieco swojego czasu zamienić na spotkanie, rozmowę telefoniczną, zrobienie zakupów, czy wysłuchanie przy herbacie opowieści seniora, to zapraszamy do powstającej grupy ochotników Poczty Obiadowej. Będą w zamian szkolenia, spotkania integracyjne, zwrot kosztów dojazdów, koszulki i inne atrakcje – zachęca Anna Gądek z Sursum Corda.

Wy też możecie się włączyć do tej akcji. Już dziś, czyli 25 kwietnia od godz. 14.00 na ulicach Nowego Sącza oraz w Galerii Trzy Korony będzie można spotkać wolontariuszy Stowarzyszenia Sursum Corda, którzy przeprowadzą sondy uliczne dotyczące istoty pomagania. (oprac. [email protected] Fot.: pixabay.com) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu