Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
24/05/2019 - 12:25

Groza. Brudna kipiel z Kamienicy wylewa się z koryta [ZDJĘCIA] [WIDEO]

- Obudził ich po godzinie piątej rano huk wody. Wiedzieli już, że koryto potoku płynącego koło ich domu wypełnione jest po brzegi wodą. Kilkadziesiąt metrów dalej, potok łączy się z dwiema rzekami, Kamienicą i mniejszą Kamionką. Cały ten skłębiony żywioł zamienia się w budząca grozę kipiel koło mostu na Kamiennej.

- Niech pani patrzy. Już wczoraj potok był pełny, bo wszystko schodzi z gór, ale po nocnych opadach lustro wody prawie zrównało się z jezdnią. Jak nie przestanie padać, wszystko się przeleje przez nasz betonowy mostek i jeszcze nam go zerwie – mówi mieszkaniec jednego z domów przy ulicy Kamiennej w Nowym Sączu.

Najbardziej boją się ludzie z ulicy Wczasowej, których domy od potoku oddziela coraz węższa jezdnia, systematycznie podmywana przez wodę. Jak wystąpi z brzegów, wszystko pójdzie na ich działki.

- Jeszcze gorzej mają nasi sąsiedzi, ci przy Małej Górze, tam już woda zaczyna się powoli wylewać- mówią mieszkańcy Wczasowej.  

Po okolicy krążą strażacy. - Ludzie wzywają nas od samego rana.  Mają zalane piwnice i podtopione posesje.

Kilkadziesiąt metrów dalej, potok przy Wczasowej łączy się z dwiema rzekami,  Kamienicą i mniejszą Kamionką. Cały ten skłębiony żywioł zamienia się w przerażającą szarą kipiel koło mostu na Kamiennej.

Ludzie z  okolicznych domów z niepokojem patrzą na uderzającą z hukiem o filary mostu wodę, którą podchodzi coraz wyżej.

Rzeka powoli zaczyna się wylewać z koryta. Bita droga, którą mieszkańcy Wczasowej i Małej Góry skracają sobie z Kamiennej drogę do pobliskich domów już zniknęła pod wodą.

Jakie są prognozy?  Komunikat Instytutu i Meteorologii Wodnej nie daje nadziei na poprawę pogody.  

Zachmurzenie duże i Przelotne opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie burze. Prognozowana suma opadów miejscami do 10 mm, na południu i wschodzie województwa gdzieniegdzie do 20 mm. W czasie burz wiatr w porywach może osiągnąć prędkość do 60 km na godzinę.

[email protected] fot, film Jm

Potok przy Wczasowej łączy się z dwiema rzekami, Kamienicą i mniejszą Kamionką. Cały ten skłębiony żywioł zamienia się w przerażającą szarą kipiel koło mostu na Kamiennej
Fot. Jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020