Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
14/08/2020 - 06:45

Wymierz to, czyli jak dobrać rower w idealnym rozmiarze

Na co trzeba zwracać uwagę kupując rower? Czy rozmiar kół ma znaczenie? Katarzyna Siwulska, specjalista do spraw sprzedaży w firmie Skilledbike, opowiada jak znaleźć idealny rower dla siebie.

Firma Skilledbike to sądecki producent rowerów. W tym roku świętują 10-lecie swojej działalności. Ich rowery trafiają nie tylko na rynek polski, ale przede wszystkim włoski. Zainteresowanie dwoma kółkami wzrasta, a klienci są coraz bardziej świadomi swoich wyborów. Katarzyna Siwulska, specjalista ds. sprzedaży w firmie Skilledbike, radzi w jaki sposób dobrać wysokość roweru. To fundamentalna kwestia, jeśli chodzi o komfort jazdy.

Rozmiar ramy powinien być dobrany do wzrostu rowerzysty. Wysokość ramy liczymy od końca rury podsiodłowej do środka suportu. Producenci oferują różne rozmiary: od 36 centymetrów dla niższych, nawet do 58 cm dla osób, których wzrost sięga dwóch metrów. Jeżdżąc na rowerze, powinniśmy mieć wyprostowane nogi w najniższym momencie obrotu pedałami. Wtedy mniej się męczymy i nie obciążamy kolan. Ponadto, przy podjazdach będziemy mieć więcej siły, żeby wyjechać.

Czytaj więcej: Tu za wolni, tam za szybcy, czyli o grupie rowerzystów niechcianych 

Bardzo ważną kwestią przy wyborze roweru jest sprawdzenie, czy po zejściu z siodełka pozostaje 10 cm przerwy. Jeśli przerwa wynosi mniej, przy szybkim schodzeniu z roweru możemy sobie zrobić krzywdę.

Regulację wysokości wspomaga również sztyca siodełka. Trzeba jednak uważać, aby nie wyciągnąć jej poza znacznik maksymalnego wysięgu. Sztyca może się wtedy złamać. Siodełko możemy podnieść nawet o 20, czasem 40 centymetrów. Tutaj również wszystko zależy od zaleceń producenta i wysokości sztycy. To idealne rozwiązanie dla dzieci, ponieważ dzięki zmienianiu wysokości siodełka, rower może rosnąć razem z nimi.

Aktualnie rozmiar kół nie ma właściwie znaczenia. Możliwe jest kupienie roweru na kołach 29 cali i ramy wysokości np. 42 cm. Nawet niższe osoby mogą cieszyć się komfortem jazdy na większych kołach. A jest to zdecydowane ułatwienie. Im większa średnica kół tym mniej musimy się namęczyć, aby zajechać dalej.

- Obecnie największą popularnością cieszą się rowery z kołami 27,5 oraz 29 – mówi Katarzyna Siwulska. – Kiedyś rozmiary kół wynosiły 26 cali i 28 cali w rowerach miejskich. Teraz ludzie są bardziej świadomi, w jaki sposób dobrać rower. Wybierają rowery z większymi kołami i niższe ramy. Obejrzyj wideo, aby wiedzieć w jaki sposób wybrać rower w rozmiarze idealnym dla Ciebie. (PS)

Obejrzyj również: Rowerowy szał w Nowym Sączu. Czym to jest spowodowane?Dziękujemy za przesłanie błędu