Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
11/05/2024 - 12:15

Najlepsze atrakcje turystyczne na Sądecczyźnie — sprawdź, czy już tam byłeś!

Wolna niedziela? Słoneczny dzień? Szkoda siedzieć w domu. Jeżeli spacery po mieście już Ci zbrzydły, może zechcesz wybrać się do jednej z turystycznych atrakcji, położonych w okolicach Nowego Sącza. Wybierzesz ścieżkę w koronach drzew czy relaks nad jeziorem? Poznaj najlepsze atrakcje z naturą w roli głównej w okolicach Nowego Sącza.

Ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa w Krynicy-Zdrój

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju wznosi się na imponującą wysokość 49,5 metra, wykonana z drewna, stanowi jedną z charakterystycznych atrakcji tego uzdrowiskowego miasta. Zlokalizowana na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, w otoczeniu bujnych lasów Jaworzyny Krynickiej, oferuje zapierający dech w piersiach widok na malowniczy krajobraz. Dodatkową atrakcją jest 60-metrowa zjeżdżalnia z wieży na dół. 

Na samą wieżę prowadzi ścieżka w koronach drzew. Przechodzący przez nią turyści mają możliwość zgłębiania tajemnic okolicznej przyrody oraz poznawania bogatej historii regionu, dzięki licznie rozmieszczonym edukacyjnym instalacjom. Każdy krok na tej malowniczej trasie to nie tylko wspaniała okazja do podziwiania piękna natury, ale również do zgłębiania wiedzy o bogactwie fauny, flory oraz kulturowym dziedzictwie tego niezwykłego miejsca.

Zamek w Rytrze

Zamek w Rytrze to świadectwo dawnych czasów, pozostałości po imponującej budowli, której początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Przez wiele lat nie budził dużego zainteresowania ze względu na tragiczny stan, w jakim się znajdował, teraz stopniowo odzyskuje swój dawny blask, dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim.


Na zamek prowadzi urokliwa ścieżka, co prawda około 20 minut drogi pod górę, ale warto podjąć wysiłek. Z zamku bowiem rozciera się wspaniały widok na Rytro i okoliczne góry. 


Platforma widokowa na Woli Kroguleckiej


Platforma widokowa o urokliwej nazwie „Ślimak” znajduje się na wzgórzu Dzielnica w Beskidzie Sądeckim, niedaleko miejscowości Wola Krogulecka. Nazwę zawdzięcza swojej nietypowej, spiralnej budowie, przypominającej kształtem muszlę ślimaka. Jest to miejsce, które pozwala na podziwianie otaczającego krajobrazu, w tym imponującego pasma Radziejowej oraz samego szczytu Radziejowa, który stanowi najwyższy punkt Beskidu Sądeckiego.


Platforma widokowa „Ślimak” staje się nie tylko punktem obserwacyjnym, ale również miejscem, gdzie można zatrzymać się na chwilę i oddać się kontemplacji piękna przyrody Beskidu Sądeckiego. Oferuje ona wyjątkowe doznania wizualne, zapewniając niezapomniane widoki na malownicze krajobrazy, które zachwycają i inspirują odwiedzających.

Jezioro Rożnowskie 

Kto lubi spędzać słoneczne popołudnia wylegując się na plaży, bądź schładzając się w chłodnej wodzie, z pewnością pokocha Jezioro Rożnowskie. Jest to sztuczny zbiornik powstały przez spiętrzenie rzeki Dunajec na potrzeby powstałej niedawno elektrowni wodnej. Miejsce to charakteryzuje się wyjątkowym, nieregularnym kształtem oraz bardzo dobrze rozwiniętą bazą turystyki wodnej, dlatego wycieczka w to miejsce jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią ładne widoki i aktywne spędzanie czasu. Na miejscu można wypożyczyć rower wodny lub łódkę i cieszyć się beztroskim dniem na wodzie. 

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne to unikalny projekt, którego głównym celem jest przenoszenie treści biblijnych do otoczenia przyjaznego dla ducha i ciała. To miejsce zostało wyposażone w specjalne stacje do modlitwy i medytacji, które sprzyjają refleksji i wewnętrznej zadumie. Dzięki temu staje się ono idealnym miejscem dla każdego turysty, który poszukuje chwili spokoju i kontemplacji.

Dzięki harmonijnemu połączeniu zieleni, otaczającej przyrody i treści biblijnych, Ogrody Biblijne stają się oazą spokoju i wyciszenia. To miejsce zapewnia możliwość oderwania się od zgiełku codzienności i zanurzenia się w atmosferze refleksji oraz duchowego odprężenia. Niezależnie od wiary czy wyznania, każdy odwiedzający może znaleźć w tych ogrodach moment relaksu i wewnętrznego skupienia.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko

Bobrowisko składa się z dwóch krzyżujących się drewnianych pomostów oraz dwóch punktów obserwacyjnych. Na jednym z punktów zamontowano dwie lunety, umożliwiające obserwację otaczającej przyrody w szczegółach. Przyrodnicy w odpowiednich miejscach zamontowali również gniazda, zapewniając ptakom możliwość bezpiecznej opieki nad swoim potomstwem.

Bezpłatny parking znajduje się przy Parku Wodnym "Stawy", a dojście z niego zajmuje około 5 minut po asfaltowej ścieżce (Velo Dunajec). Wstęp na Bobrowisko jest bezpłatny.


Ogrody sensoryczne w Muszynie 

Ogrody Sensoryczne, zlokalizowane w Muszynie, stanowią prawdziwą oazę spokoju i relaksu dla osób poszukujących chwili wyciszenia. To miejsce zostało starannie zaprojektowane, aby intensywnie oddziaływać na zmysły, co może przynieść szczególne korzyści, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci. Ogród został podzielony na kilka stref, z myślą o różnorodnych doznaniach. Sa to: strefa zdrowia, strefa wzrokowa, strefa zapachowa, strefa słuchowa, strefa smakowa, strefa dotykowa, strefa Afrodyty, strefa baśni i legend o Muszynie.

Dzięki tej różnorodności stref, odwiedzający mają możliwość eksplorowania i doświadczania różnych aspektów swoich zmysłów, co sprzyja relaksowi i odprężeniu. Strefa zdrowia może być miejscem odprężających ćwiczeń, strefa wzrokowa zachęca do podziwiania pięknych krajobrazów, a strefa zapachowa zapewnia aromatyczne doznania. Dodatkowo strefa baśni i legend o Muszynie zaprasza do odkrywania lokalnych historii i tradycji.

Ogrody Sensoryczne w Muszynie stanowią więc nie tylko miejsce wypoczynku, ale także przestrzeń do odkrywania i doświadczania piękna natury oraz otaczającego nas świata zmysłów.

([email protected]) Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu