Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
28/11/2013 - 09:18

Barbara Stolarska: Najważniejsze co możemy dać dzieciom, to wykształcenie

W Łącku trwa rozbudowa Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego. Kolejny rok szkolny 2014/2015 uczniowie powitają najprawdopodobniej już w nowym budynku. O tym, czym dla uczniów jest ta inwestycja, rozmawiamy z Barbarą Stolarską, dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łącku.
Nowy budynek szkoły to inwestycja ważna przede wszystkim dla tych, którzy się tam uczą. Warunki, w których uczą się dzieci i młodzież, nie zawsze są komfortowe. W czym tkwi największy problem?
W skład Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Jesteśmy szkołą obwodową, która swoim zasięgiem obejmuje Łącko i Czerniec (SP) oraz Łącko, Czerniec, Maszkowice, Zabrzeż, Zarzecze, Kicznię, Czarny Potok i Szczereż (gimnazjum). W sumie uczy się u nas 657 uczniów. Przede wszystkim mamy za mało sal lekcyjnych, pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Aby lekcje mogły zakończyć się o godzinie 16.15, musimy wykorzystywać sale parafialne znajdujące się po drugiej stronie ulicy.

Rozbudowa szkoły z pewnością pomoże w organizacji nauki.

Na pewno sal nie będzie za dużo i zostaną dobrze zagospodarowane wzbogacimy się o pracownię fizyczną, chemiczną, informatyczną, powstanie nowy węzeł żywieniowy, stołówka i sale lekcyjne do nauki poszczególnych zajęć edukacyjnych.

W nowych salach będą mogły się odbywać dodatkowe zajęcia, warsztaty czy koła zainteresowań.

Oczywiście. Nauczyciele bardzo chętnie poświęcają czas swoim uczniom. Jednak na razie sale lekcyjne na dodatkowe zajęcia są wolne dopiero od lekcji siódmej , czyli o godzinie 14.

Brakuje miejsca do nauki. Wygląda jednak na to, że uczniowie radzą sobie dobrze?

Osiągamy dobre i bardzo dobre wyniki nauczania (szkoła sukcesu w EWD), możemy poszczycić się finalistami i laureatami konkursów przedmiotowych organizowanych pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, sukcesami artystycznym, a także sportowymi na szczeblu powiatu, województwa i w zawodach ogólnopolskich. To nie bierze się znikąd. Jest wynikiem ciężkiej praca uczniów, nauczycieli i wynika z potrzeb edukacyjnych rodziców, którzy mają świadomość tego, że to, co najważniejsze mogą dać swoim dzieciom, to wykształcenie jako lokata w przyszłość.

Doceniani są zarówno zdolni uczniowie, jak i nauczyciele poświęcający się swojej pracy.

Nauczyciele wyróżniani są nagrodami: Ministra Edukacji Narodowej (3 w 2010), Małopolskiego Kuratora Oświaty (1 w 2013), Wójta Gminy i Dyrektora Szkoły. Natomiast uczniowie otrzymują cenne nagrody książkowe starannie wybierane i fundowane przez Radę Rodziców.

Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiała Inez Dunikowska-Krupa






Dziękujemy za przesłanie błędu