Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
17/03/2022 - 11:55

Cofnął licznik o ponad ćwierć miliona kilometrów. Został zatrzymany w Bereście

To miała być zwykła rutynowa kontrola drogowa. Szybko jednak okazało się, że licznik volkswagena został cofnięty o ponad ćwierć miliona kilometrów. Jeszcze w październiku wskazywał 281 tysięcy kilometrów, a teraz pokazuje zaledwie 31 tysięcy. Policjanci ustalają skąd taka rozbieżność i kto jest za to odpowiedzialny.

 Kilka dni temu, a dokładnie 15 marca, policjanci z Krynicy-Zdroju zatrzymali w Bereście mężczyznę, który kierował volkswagenem. To miała być rutynowa kontrola drogowa. Kiedy jednak policjanci sprawdzili stan licznika, okazało się, że liczba kilometrów jest znacznie niższa od tej, która została zapisana w systemie podczas ostatniego badania technicznego.

- W październiku ubiegłego roku diagnosta odnotował 281 500 km, natomiast w chwili kontroli stan drogomierza wskazywał jedynie 31 412 km, czyli ponad 250 tys. km mniej – poinformowała naszą redakcję kom. Justyna Basiaga z sądeckiej policji.

Zobacz też Jechała pod prąd ul. Radziecką. Rozbiła dwa drogie mercedesy [ZDJĘCIA] 

Policjanci ustalają, skąd się wzięły tak duże rozbieżności i kto jest odpowiedzialny za cofnięcie licznika. Przypomnijmy. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Z poważnymi konsekwencjami musi liczyć się zarówno osoba, która cofa licznik, jak i ta, która taką korektę zleca.

Kierowcy, którzy wymieniają liczniki w swoich samochodach powinni pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku taka wymiana powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu czternastu dni na stacji kontroli pojazdów, aby dokonać odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadzi dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wyda zaświadczenie.

Zobacz też Uciekali z Ukrainy przed wojną. Ich samochód rozbił się na autostradzie A4

Każdy właściciel, współwłaściciel albo posiadacz pojazdu, może sprawdzić stan licznika z ostatniego badania na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd

([email protected] Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu