Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
10/05/2024 - 11:20

Jechał za szybko i stracił kontrolę nad motocyklem. Doszło do nieszczęścia

W ostatnich dniach na drogach naszego regionu dochodzi do wielu wypadków z udziałem motocyklistów. Do bardzo groźnego zdarzenia doszło w czwartkowe popołudnie w powiecie gorlickim. Motocyklista stracił kontrolę nad pojazdem i wjechał do rowu. Załoga pogotowia ratunkowego zabrała poszkodowanego mężczyznę do szpitala.

W czwartkowe popołudnie, o godzinie piętnastej trzydzieści, na ulicy Bochniewicza w Bieczu doszło do poważnego wypadku. Mężczyzna poruszający się na motocyklu wypadł z drogi i wjechał do rowu. 

- Mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków drogowych i stracił panowanie nad pojazdem - opisuje przebieg wypadku podkom. Gustaw Janas  z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. 

Już po chwili na miejscu pojawili się strażacy z Biecza i Gorlic, a także pogotowie ratunkowe i policja. Medycy udzielili pomocy poszkodowanemu mieszkańcowi gminy Biecz, a następnie przewieźli go do gorlickiego szpitala na dodatkowe badania. 

- Cały czas są prowadzone czynności wyjaśniające w sprawie tego zdarzenia - tłumaczy podkom. Gustaw Janas. 

Zobacz też Wszystko stoi! Gigantyczny korek w Nowym Sączu. Samochód za samochodem [WIDEO] [ZDJĘCIA]


Trzeba pamiętać, że motocyklista przy zderzeniu z samochodem czy inną przeszkodą na drodze, zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. Często zdarza się, że młodzi ludzie jeżdżą brawurowo motocyklami, nie mając uprawnień ani doświadczenia.  

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • należy wybrać motocykl dostosowany do poziomu swoich umiejętności
  • ważne, by motocyklista podczas jazdy był odpowiednio ubrany (kask, strój zabezpieczający przed konsekwencjami upadków, odpowiednie buty i rękawice)
  • styl jazdy zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze, dobrze też zwracać uwagę na nawierzchnię, obserwować czy na drodze nie ma ubytków, rozlanego oleju, rozsypanego piasku czy żwiru
  • należy zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu
  • kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty, dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc szybko i odpowiednio zareagować
  • podczas długich podróży bardzo ważna jest regeneracja sił, dlatego należy robić regularne przerwy.

Zobacz też 45-letnia kobieta poparzyła się wrzątkiem. W Jazowsku lądował śmigłowiec LPR


Po kilku miesiącach zimowej przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do obecności motocyklistów na drogach.

- Przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa czy wykonywaniu manewru skrętu, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, upewniając się, że manewr można wykonać bezpiecznie. W przypadku trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, kierowcy powinni założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nich zbliży. Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku - tłumaczą policjanci. 

[email protected] Fot. OSP BieczDziękujemy za przesłanie błędu