Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
23/06/2023 - 09:15

Rytro! Najmniejsza gmina Sądecczyzny gospodarczo zdeklasowała wszystkie pozostałe

Znamy już wyniki XV, jubileuszowej edycji Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego organizowanej przez Fundację Sądecką. Zwycięzcą kategorii głównej została gmina Rytro!

Przełomowy moment dla rozwoju gminy Rytro nastąpił w lutym ubiegłego roku, kiedy radni wciągnęli oficjalnie do budżetu środki, które gmina zdobyła z dofinansowań zewnętrznych. – Nasza gmina niemal podwoiła swój budżet! – nie krył wtedy satysfakcji wójt Jan Kotarba a plan wydatków wzrósł o ok. 12 475 000 zł na aż 32 990 000 zł. – To przełomowy, milowy krok w historii naszego samorządu. Chyba najważniejszy dla jego rozwoju – podkreślał wtedy Kotarba.

I to były prorocze słowa, bo dziś Gmina Rytro, najmniejsza gmina w naszym regionie zdeklasowała wszystkie pozostałe samorządy i zajęła pierwsze w kategorii głównej w Ocenie Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2022 roku wyprzedzając na podium Nowy Sącz i Muszynę.

Wójt gminy Rytro, Jan Kotarba.

Tak ogromny progres był możliwy dzięki dofinansowaniom zewnętrznym, które Rytro zdobyło m.in. na budowę nowej oczyszczalni ścieków i remont dróg. O szczegółach pisaliśmy m.in. w publikacji 8,4 miliona! Tyle ma kosztować nowa oczyszczalnia ścieków w Rytrze

Zobacz też: Poznaj najprężniejsze, najszybciej rozwijające się gminy Subregionu Sądeckiego

Ale pamiętajmy, że każde z tych dofinansowań wymaga wkładu własnego ze strony samorządu - im więcej gmina otrzyma, tym więcej musi dołożyć. Ale dzięki oszczędnościom i racjonalizacji wydatków gmina Rytro nie musi wcale zaciągać na ten cel kredytów i wykłada pieniądze jedynie z własnego budżetu.

Dzięki temu jest już zupełnie nowe przedszkole, jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Małopolsce, rusza właśnie kompleksowa przebudowa tutejszej podstawówki, która doczeka się nowego piętra, sali sportowej z prawdziwego zdarzenia a w sąsiedztwie pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, w którym mieszczą się bez problemu wszystkie pozostałe boiska pełnowymiarowe do koszykówki i siatkówki. Będzie tu też profesjonalna bieżnia, tak by bez problemu dzieciaki mogły zaliczać bieg na 60 i 200 metrów.

Budowana jest też nowa oczyszczalnia ścieków, modernizowane kolejne drogi a jak zapowiadał dziś Jan Kotarba – samorząd już przymierza się do budowy nowej siedziby jedynego tutejszego ośrodka zdrowia. Jak to wszystko udało się osiągnąć? Posłuchajcie naszej rozmowy przeprowadzonej z wójtem Janem Kotarbą zaraz po ogłoszeniu wyników rankingu organizowanego przez Fundację Sądecką już po raz 15.

([email protected] Fot.: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu