Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
18/06/2023 - 20:50

Minister Grzegorz Puda: Rząd PiS będzie nadal wspierał średnie i małe samorządy

W Marcinkowicach poznaliśmy dzisiaj liderów XV rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego 2022, organizowanej przez Fundację Sądecką. Jednym z gości, który uczestniczył w ogłoszeniu zwycięskich samorządów, plasujących się na podium był minister funduszy i polityki regionalnej Polski Grzegorz Puda.

Między innymi z jego strony posypały się gratulacje dla wszystkich samorządów, biorących udział w tym rankingu, szczególnie dla zwycięzców 2022 – gminy Rytro (I miejsce), miasta Nowy Sącz (II miejsce) oraz dla gminy Muszyna (III miejsce).

Dzisiejsza uroczysta jubileuszowa Gala rankingu była również doskonałą okazją do rozmowy z ministrem Pudą. Rozmawiał z nim prezes Zygmunt Berdychowski.

Panie ministrze czy rząd nie rozdaje za dużo pieniędzy? Czy nie lepiej byłoby je zostawić samorządom? – zapytał trochę przewrotnie prezes Berdychowski

- Otóż nie. Musimy doprowadzić do czegoś, co nazywa się zrównoważonym rozwojem, o którym mówi się od wielu lat. Musimy wykorzystywać z jak najlepszym skutkiem środki strukturalne, a z drugiej strony środki budżetowe – odparł minister Grzegorz Puda.

Według ministra Pudy nie byłoby możliwości finansowania wielu dużych inwestycji lokalnych, gdyby nie to, że rząd zabiera część tych środków do swojego budżetu i oddaje je gminom w formie realizowanych przez nie programów.

- Nie ma możliwości rozwoju kraju w sposób zrównoważony, jeżeli ktoś nad tym nie panuje, jeśli nie ma ciała, które pozwała decydować, na co te środki mają być przeznaczone – dodał minister.

Jak nadmienił minister Puda, dzięki realizacji polityki zrównoważonego rozwoju, rząd może kierować środki na duże inwestycje. Dzięki takiej właśnie polityce rozwija się infrastruktura drogowa (dzięki programowi inwestycji lokalnych oraz programowi inwestycji strategicznych, czy programowi drogowemu), ale też infrastruktura kolejowa. Rząd ma również w planach budowę nowoczesnego lotniska.

- Musimy mieć środki budżetowe, aby zapewnić finansowanie wspomnianych programów i, aby mniejsze gminy, którym jest trudniej je pozyskiwać miały te same szanse i te same perspektywy, tą samą możliwość, jak duże aglomeracje, które rozwijają się bardzo dobrze – dodał minister.\

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu