Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
19/06/2023 - 10:10

Powiat nowosądecki zmienia się w zawrotnym tempie. Inwestycje w drogi, kulturę, ginące zawody

Sądecczyzna, którą tworzy szesnaście samorządów to region, który bardzo prężnie rozwija się. Powiat nowosądecki zmienia się i to pozytywnie, a zmiany te postępują w zawrotnym tempie.

Korzystne zmiany, jakie widać w powiecie nowosądeckim to efekt dobrych, przemyślanych inwestycji. To efekt starań i pozyskiwania przez samorządy Sądecczyzny funduszy zewnętrznych i to pokaźnych. W latach 2019 – 2022 na inwestycje drogowe powiat przeznaczył 239 milionów złotych, w tym ponad 112 milionów złotych pochodziło ze środków zewnętrznych.

Ponad 130 kilometrów wyremontowanych dróg, 32 kilometry wybudowanych chodników, 14 wybudowanych lub zmodernizowanych mostów. Wiele innych zrealizowanych inwestycji. Tak można podsumować ostatnie cztery lata kierowania powiatem nowosądeckim przez obecne władze.

- Dobre połączenia, wyremontowane drogi i mosty przekładają się bezpośrednio na rozwój gospodarczy Sądecczyzny i na to, że mieszkańcom żyje się lepiej – mówi Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki.

Na początku tej kadencji samorządowej budżet powiatu nowosądeckiego wynosił 135 mln zł, a teraz sięga 250 mln. To ogromny wzrost. W 2022 roku wydatki inwestycyjne wyniosły prawie 30 proc. W ubiegłym roku na Sądecczyźnie zbudowano 124 km dróg, w tym będzie ich 150 km. Powiat mocno rozwija się i mocno inwestuje. To widać na przestrzeni ostatnich lat.

- Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach, które oddaliśmy uroczyście do użytku w ubiegłym roku jest przykładem inicjatywy samorządów subregionu – powiedział „Sądeczaninowi” starosta Marek Kwiatkowski. – Udało się nam wybudować pełnowymiarową halę ze strzelnicą sportową, najnowocześniejszą w województwie małopolskim.

Właśnie ruszyła w Marcinkowicach kolejna inwestycja. Jest to drugi etap tego dużego zadania. To budowa Powiatowego Centrum Sportu z boiskami wielofunkcyjnymi, bieżniami, skoczniami, rzutniami. Będzie tam też jedyne w Polsce szklane boisko do squasha oraz basen kąpielowy, podgrzewany dzięki ciepłu dostarczanemu z instalacji fotowoltaicznej oraz dzięki pompom ciepła.

- Z tego kompleksu sportowego będą mogli korzystać między innymi uczniowie szkół podstawowych oraz średnich z terenu powiatu nowosądeckiego ale także mieszkańcy powiatu i Nowego Sącza.

Starosta Marek Kwiatkowski przyznał, że praca w starostwie układa się bardzo dobrze, a sam zarząd jest bardzo aktywny. Wszystko to przekłada się na to, że powiat pozyskuje sporo funduszy zewnętrznych między innymi właśnie na inwestycje. W przypadku Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach, Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu udało się pozyskać ponad 80 proc. funduszy zewnętrznych na budowę tego obiektu. To bardzo wysoki wskaźnik.

- Inwestujemy również bardzo mocno w infrastrukturę drogową – zaznacza starosta Marek Kwiatkowski. – Dla przykładu w ubiegłej kadencji samorządowej zostało wybudowanych na terenie powiatu 45 km dróg. To nie było źle. W tej kadencji wybudujemy 150 km dróg. Na koniec 2022 roku było ich już 124 km. Mówimy o drogach z podłożem czyli takich, których koszt budowy jest znacznie wyższy. Ponadto mamy jeszcze ponad 92 mln złotych na wykorzystanie w tej kadencji i będziemy modernizować następne.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu