Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
20/06/2023 - 13:55

Lipinki wydają cały budżet na oświatę, a i tak są liderem w aktywności inwestycyjnej i dynamice rozwoju

Dynamika rozwoju i aktywność inwestycyjna - to te dziedziny, w których gmina Lipinki w powiecie gorlickim wywalczyła sobie wysoką pozycję w Ocenie Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego organizowanej już po raz piętnasty przez Fundację Sądecką. O tym, jak pracuje się na taki sukces, rozmawialiśmy z wójtem Czesławem Rakoczym zaraz po ogłoszeniu wyników na uroczystej gali w Marcinkowicach.

Zacznijmy od tego, że wójt Czesław Rakoczy piastuje stanowisko szefa samorządu już od 28 lat. Nie ukrywa, że sytuacja tak małych gmin, jak właśnie Lipinki jest obecnie wyjątkowo trudna – niemal czteromilionowy budżet samorząd przeznacza rokrocznie na utrzymanie oświaty. A mimo to, a może bardziej na przekór – Lipinki mogą pochwalić się jednymi z najnowocześniejszych siedzib szkół w regionie.

Zobacz też: Rytro to najaktywniejsza gmina w Subregionie Sądeckim

Lwią część inwestycji, to inwestycje związane z rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. I właśnie zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wody – gmina dziś musi posiłkować się wodą z pobliskiego Uścia Gorlickiego – jest dla samorządu jednym z priorytetów. Podobnie zresztą jak modernizacja i rozbudowa dróg.

Zapytacie zapewne, jak przy tak znikomych możliwościach finansowych gminie Lipinki udaje się realizować tak duże przedsięwzięcia i to jeszcze na poziomie gwarantującym samorządowi miejsce lidera w naszym subregionie? Wójt Czesław Rakoczy podkreśla, że na taki sukces pracuje się latami, systematycznie i konsekwentnie realizują realnie postawione przed sobą cele. Ale skąd Lipinki biorą na to pieniądze? Odsyłamy Was do naszej rozmowy w materiale filmowym.

([email protected] )Dziękujemy za przesłanie błędu