Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
27/01/2024 - 09:40

Czy postęp prowadzi nas do zguby? Jest gorzej niż na Titanicu

W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju trwają 6. Sądeckie Targi Książki, które jak zwykle cieszą się wielkim zainteresowaniem nie tylko sądeczan, ale także kuracjuszy i tych, którzy w krynickim uzdrowisku spędzają ferie zimowe. Podczas targów możecie kupić wartościowe książki i wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych.


Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie "Titanica". Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra. Może nawet jest gorzej niż na "Titanicu", ponieważ on miał przed sobą tylko górę lodową, a nasza cywilizacja jest zagrożona z dwóch stron. Z jednej strony latają koło nas bomby i rakiety, wybuchają pociski artyleryjskie, z drugiej zaś usiłuje nas zdegradować silna grupa utopijnych "postępowców" oraz inżynierów nowego porządku wspieranych przez złowieszcze korporacje oraz medialne molochy. Przed nimi jeszcze trudniej się bronić. 

Zobacz też Justyna Kafel-Wituszyńska: Idealnym antydepresantem jest pobyt w sanatorium


Na szczęście są ludzie, którzy widzą zagrożenia i przed nimi ostrzegają. Ich teksty składają sie na książkę ks. prof. Janusza Królikowskiego pt. "Tyrania postępu". Autor był gościem 6. Sądeckich Targów Książki, które odbywają się w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Jemu było poświęcone jedno ze spotkań, które poprowadził przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.

Zobacz też Przyjeżdżajcie do Krynicy na 6. Sądeckie Targi Książki. Czeka na was m.in. Wydawnictwo Serafin 

Jakie zagrożenia płyną z nowych technologii, sztucznej inteligencji i ideologii transhumanizmu? Czy Kościół ma jeszcze dość siły, by odegrać rolę w dramacie zmagań cywilizacyjnych? Dokąd prowadzi nas nieustanny postęp technologiczny? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można było poznać podczas spotkania, które odbyło się w krynickiej pijalni.


"Tyrania postępu" to książka, nad którą pracowało kilkanaście osób. To książka, która dotyczy naszego tu i teraz. To książka, która zmusza do zadania fundamentalnych pytań - czy my ciągle musimy się rozwijać? Czy musimy iść do przodu?

- Założenie, że postęp jest zasadą życia świata, stało się modne w XVIII wieku. Wtedy powstały różne traktaty informujące czym jest postęp i jaki on będzie dobry dla człowieka. W tamtych czasach postęp miał swoje uzasadnienie, bo dokonano wtedy wielu ważnych odkryć. Tylko z czasem postęp został uznany niemalże za wyznanie, za religię, za ideę, której trzeba wszystko podporządkować. Dzisiaj minęło już 250 lat od tamtych czasów i dzisiaj z postępu, który miał być dobrodziejstwem, zrobiła się tyrania - mówił ks. prof. Janusz Królikowski. 

Zobacz też Wydawnictwo Biały Kruk na Sądeckich Targach Książki. Oferta jest bardzo bogata


Podczas rozmowy Zygmunta Berdychowskiego z ks. prof. Januszem Królikowskim, nie zabrakło także odniesień do aktualnych wydarzeń. Była mowa o zmianach w edukacji związanych z brakiem zadań domowych i ich skutkach. Poruszono również temat sztucznej inteligencji i zagrożeń, które ze sobą niesie. 

Już wkrótce w artykule ukaże się nagranie ze spotkania. Zachęcamy do oglądania! ([email protected] Fot. RG)

Dziękujemy za przesłanie błędu