Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
14/10/2021 - 13:35

Wypłacają w sądeckim ZUS emerytury po nowemu. Co się zmieniło?

To już koniec tak zwanych czerwcowych emerytur, które były przeliczane na mniej korzystnych zasadach. Najpierw prezydent podpisał ustawę, co wreszcie rozwiązało ten problem, teraz ruszyła wypłata emerytur po nowemu, wraz z wyrównaniem. Co ważne, nie trzeba składać żadnego wniosku.

- Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Zakład dokonuje wypłaty świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca  tego roku w październikowych terminach, przy czym  wypłata za październik jest  realizowana już w nowej wysokości – mówi Anna Szaniawska, rzecznik małopolskiego oddziału ZUS.

Czytaj też Będą czy nie będą pytać sąsiadów co robimy na L-4? ZUS rozwiewa wątpliwości  

Przypomnijmy, że problem tak zwanych czerwcowych emerytur rozwiązała podpisana we wrześniu przez prezydenta nowelizacja ustawy. Nowe przepisy wprowadziły dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury, kiedy ktoś decydował się na pożegnanie z pracodawcą właśnie wtedy.

Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za pierwszy kwartał  roku, są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna –  tłumaczy Anna Szaniawska.  Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości ci, którzy kończą wiek emerytalny w czerwcu będą mogli bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.

W poprzednich latach ci, którzy składali wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywali mniej pieniędzy w porównaniu z tymi, którzy wystąpili z takim wnioskiem na przykład  w maju lub lipcu. Wyliczenia ZUS wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa była niższa od majowej o blisko  5 procent oraz o 12 proc. od lipcowej.  To dawało nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury.

Czytaj też Rozliczenie małżonków ze skarbówką będzie mniej korzystne. Skąd te zmiany?

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby jeśli to możliwe nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca – mówi rzeczniczka.  - Decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie. W ostatnich dwóch latach liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła  ledwie jeden procent ogółu przyznanych w danym roku emerytur ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu