Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
17/11/2019 - 12:30

Urzędnicy z Korzennej zapukają do domów. Skontrolują piece i zbiorniki na szambo

Mieszkańcy gminy Korzenna mogą spodziewać się, że do ich domów zapukają pracownicy urzędu gminy, którzy sprawdzą urządzenia grzewcze oraz opał, którego mieszkańcy używają do ogrzania budynków. Urzędnicy będą także kontrolować zbiorniki na szambo oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. W szczególny sposób będą sprawdzane umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, to obowiązek gminy, którego realizacja ma zapobiegać zanieczyszczaniu powietrza – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie urzędu.   

Na terenie gminy Korzenna głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest to, co wydobywa się z kominów domów. W zależności od jakości urządzeń grzewczych i opału stosowanego do opalania, dym wydobywający się z komina może być neutralny dla zdrowia lub wręcz bardzo szkodliwy.

Najbardziej szkodliwe dla środowiska są stare piece węglowe, w których mieszkańcy palą węglem niskiej jakości albo różnego rodzaju odpadami takimi jak np. plastikowe opakowania. Szkodliwe związki emitowane są do atmosfery także podczas palenia drewnem w kominkach.

Najbardziej przyjazne dla środowiska są piece gazowe, a w szczególności ogrzewanie elektryczne. Dopuszczalne jest także stosowanie nowoczesnych pieców węglowych opalanych wysokiej jakości węglem.

- Gmina przeprowadzać będzie kontrole pod kątem stosowania zgodnych z prawem źródeł ogrzewania oraz spełniającego normy opału. Pracownicy Urzędu Gminy w Korzennej będą pojawiać się w domach bez dodatkowego powiadomienia między godz. 6 a 22 – czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

RG [email protected], fot. IlustracyjnaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)