Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
14/06/2023 - 00:15

Przedsiębiorcy trafią pod lupę skarbówki. Fiskus sprawdzi każdą firmę

Co jest największą zmorą przedsiębiorców? Kontrole skarbówki. Już niedługo firmy, także te sądeckie, trafią pod lupę urzędników. Powód? Ruszy obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Z jednej strony mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej poprzez prostszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych, z drugiej,  przyspieszą wykrywanie prób wyłudzenia podatku, co służy zmniejszeniu luki VAT. Takie zadanie mają spełnić e-faktury.  Na razie korzystanie z takiego rozwiązania jest dobrowolne. Od lipca przyszłego roku obowiązek  będzie dotyczyć  podatników VAT, od stycznia 2025 nievatowców.
 

Jak jest teraz, a jak będzie potem

Obecnie przedsiębiorca wystawia fakturę i przekazuje ją kontrahentowi w umówionej formie. Faktury należy archiwizować, na przykład na wypadek kontroli.  Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ( KSeF) spowoduje, że schemat ten zostanie zmieniony. Przedsiębiorca wystawi e-fakturę tylko za pośrednictwem urzędowego KSeF, także jego kontrahent pobierze fakturę za pomocą tego systemu.

czytaj też Faktury dla wszystkich, po nowemu, coraz bliżej. Nadchodzi koniec podatkowych przekrętów

Dotkliwe kary za błędy

Jak podaje money.pl, każdy błąd związany z wprowadzaniem faktur będzie bardzo dotkliwie karany, bo skarbówka będzie miała zdalny wgląd w te dokumenty.  Tomasz Spłuszka z OpenText w rozmowie z serwisem wskazywał, że KSeF nie wie, czy kwoty na fakturach są prawidłowe. W jego opinii podobna sytuacja ma mieć miejsce z niewystawianiem faktur.

Jakie kary grożą przedsiębiorcom za  błąd lub brak faktury w systemie? Mają wynosić 100 proc. wartości podatku z faktury bądź 18,7 proc. wartości całej faktury – pisze money.pl. Serwis przywołuje też czarny scenariusz ekspertów podatkowych i przedsiębiorców, którzy wskazują, że KSeF będzie “maszynką do zarabiania pieniędzy” dla Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystkie represje mają bowiem dotknąć tych przedsiębiorstw, które faktury wystawiają.

Czytaj też też Ten sposób na niższe rachunki za prąd to absolutny hit

Co z zagranicznymi podatnikami?

Podnoszą się też głosy zza granicy. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła Amerykańska Izba Handlowa. Według  jej opinii, cytowanej przez  money.pl, zagraniczni podatnicy którzy nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności w naszym kraju, będą nadmiernie obciążeni przez system.

Z kolei Volvo Polska uważa, że kary przewidziane za błędy z fakturami w KSeF są nieproporcjonalne, jeżeli się je porówna ze skalą problemów technicznych u dużych podatników. Dodatkowo mają one być nieuzasadnione – napisał serwis. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu