Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
02/06/2020 - 08:00

Hit koronakryzysu w Sączu? Postojowe. Poszło już na to kilkadziesiąt milionów

Koronakryzys wpędził w największe tarapaty tych, którzy prowadzą jednoosobową firmę lub pracują na śmieciówkach. Kołem ratunkowym jest dla nich wypłacane przez ZUS postojowe. W Nowym Sączu poszło już na to blisko 50 milionów złotych.

Blisko 200 milionów złotych, tyle pieniędzy  tak zwanego postojowego wypłacił w Małopolsce  Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Finansowa pomoc trafiła do ponad 100 tysięcy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub pracujących na umowę-zlecenie czy umowę o dzieło.

Czytaj też Szastali pieniędzmi na catering i wynagrodzenia? Sądecki MOK pod lupą ratusza 

Jakie są dane dotyczące Nowego Sącza?

Tutejsza placówka zrealizowała ponad 23,9 tys. przelewów z postojowym, których kwota to niemal 48 mln złotych – wyjaśnia Anna Szaniawska z regionalnego oddziału ZUS.  

Kto ubiega się o postojowe, może teraz sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS co się z ich wnioskiem dzieje.

- Znajdą datę wpływu wniosku, jego typ i status, datę odmowy albo wypłaty oraz kwotę świadczenia – tłumaczy Szaniawska. -   Te informacje można znaleźć w zakładce ubezpieczony, świadczeniobiorca i płatnik w bocznym menu „dokumenty i wiadomości” w formie dodatkowej zakładki „tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Czytaj też PiS zagląda do kieszeni prezesom miejskich spółek. Kto zarabia najwięcej? 

Na elektronicznej platformie pojawiły się również nowe wzory wniosków w związku z tarczą antykryzysową 3.0.  ZUS zachęca do składania wniosków o pomoc przez internet. To,  jak mówią urzędnicy, wygodniejsza forma składania dokumentów, która znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia w nim błędu, przez co przyspiesza jego obsługę.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)