Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
23/01/2023 - 14:05

500 plus. Kiedy złożyć wniosek na 2023 rok?

Rodzice, którzy pobierają 500 plus pytają czy już trzeba składać wnioski na ten rok? - Jeszcze za wcześnie - odpowiada ZUS. Kiedy zatem ruszy urzędowa machina.

500 plus. Kiedy trzeba złożyć wniosek na 2023 rok

Czy już należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przyznanie 500 plus, niepokoją się rodzice. – Wnioski o świadczenie na nowy okres, czyli od początku  czerwca 2023 roku do końca  maja 2024 roku,  zaczniemy przyjmować od pierwszego dnia lutego – wyjaśnia Anna Szaniawska, z biura prasowego małopolskiego oddziału ZUS.

Tym, którzy złożą prawidłowy wniosek do końca  kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do końca czerwca.

Jak przypomina rzeczniczka, 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia osiemnastu lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

czytaj też Ważny termin dla rodziców. Kto nie zdąży, pieniądze mu przepadną

Wniosków w gminie już nie przyjmują

Należy pamiętać, że niemożliwe jest już złożenie pisma stacjonarnie w urzędzie gminy. Jedyną możliwością jest skorzystanie z drogi elektronicznej.

Wniosek można wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub przez portal [email protected] albo swój bank – jeśli uruchomił tę usługę. Jeżeli nie ma profilu na PUE, ZUS mu go założy automatycznie na podstawie danych z wniosku.

czytaj też Zatrudnieni na etatach będą zachwyceni! Jeszcze jedna rewolucja w kodeksie pracy  

Aplikacja na urządzeniach mobilnych

Inna droga to złożenie wniosku przez mZUS. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store.

czytaj też Budowlańcy, deweloperzy, chętni na mieszkania. Wszystkim psują szyki kredyty hipoteczne

- Aplikacja mZUS przyspiesza wypełnienie wniosku  - tłumaczy Anna Szaniawska. -  Jeśli ZUS wcześniej już przyznał świadczenie, to wniosek na nowy okres zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient możne je edytować. Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze wniosku rodzic może pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie.([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu