Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
16/01/2023 - 08:30

Zatrudnieni na etatach będą zachwyceni! Jeszcze jedna rewolucja w kodeksie pracy

Niewykluczone, że zamiast piątek, piąteczek, piątunio pieszczotliwie będziemy mówić o czwartku. Szykuje się kolejny przewrót w kodeksie pracy. Czy to możliwe, że zamiast pięciu dni w tygodniu, będziemy pracować tylko cztery? Projekt ustawy w tej sprawie już trafił do Sejmu.

Wolne wszystkie piątki i każdy weekend zacznie się w czwartek

Czy taki scenariusz jest możliwy? Skrócenie tygodniowego czasu pracy z czterdziestu do trzydziestu pięciu godzin jest pomysłem partii Razem. Projekt ustawy trafił już do Sejmu. Jak przekonują politycy Lewicy,  zmiana jest konieczna, bo Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, a poza tym ośmiogodzinny system pracy został ustanowiony ponad sto lat temu i nie przystaje do dzisiejszych realiów.

Padają też inne argumenty. Zmiany wpłynęłyby korzystnie na poziom wydajności pracowników i na ich zdrowie. W stronę coraz krótszego czasu pracy idą inne kraje, jak Francja, Niemcy czy Holandia. Pomysłodawcy nowych, ustawowych zapisów podkreślają przy tym, że tego typu zmian nie da się wprowadzić nagle, lecz stopniowo. Przez pierwsze dwa lata czas pracy miałby zostać skrócony do trzydziestu ośmiu godzin tygodniowo, a w trzecim roku  do trzydziestu pięciu.

czytaj też Przyszła urlopowa rewolucja do kodeksu pracy. Za dni wolne... płacić nie będą

Projekt utknął w "zamrażarce"

Jakie są realne szanse na to, że posłowie wprowadzą kolejne zmiany do kodeksu pracy? Na razie projekt partii Razem utknął w sejmowej „zamrażarce”. Zdaniem Adriana Zandberga, lidera ugrupowania,  nie ma woli obozu rządzącego, by podjąć debatę w tej kwestii.

- Widzę raczej próbę przemilczenia tematu. Dla Prawa i Sprawiedliwości to oczywiście bardzo niewygodne, że proponujemy propracownicze, prospołeczne zmiany – mówił Zandberg w rozmowie z serwisem money.pl. -  Woleliby pewnie mieć w opozycji samych neoliberałów i rzeczników wielkich korporacji. Ale tak nie będzie – zapewniał poseł partii Razem.

Jak przyznaje parlamentarzysta, choć zgodnie z dobrym obyczajem każdy projekt ustawy powinien być poddany pod głosowanie, to nie spodziewa się, by marszałek Sejmu wyjęła z  "zamrażarki" ten dotyczący skrócenia godzin pracy. – Jeśli Razem nie uda się wprowadzić zmian w tym parlamencie, to będziemy o to zabiegać w kolejnym – zapowiedział Zandberg.

Czy i kiedy zostaną podjęte prace nad projektem ustawy? To pytanie serwis money.pl skierował do Centrum Informacyjnego Sejmu. Jaka była odpowiedź?

Można to zrobić po realizacji czynności regulaminowych związanych ze składaniem dokumentu na ręce marszałka.  Ponadto w przypadku poselskich projektów ustaw, w stosunku do których nie przeprowadzono konsultacji, są one kierowane do konsultacji przed skierowaniem do pierwszego czytania, co może wydłużać czas oczekiwania na nadanie numeru druku – cytuje przesłaną odpowiedź money.pl.

czytaj też Krzyki, przekleństwa i wyzwiska... Tak nas mobbingują w pracy  

Nie ma odwrotu od dążenia do skrócenia czasu pracy

Taki wniosek płynie z raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Krótszy czas pracy to trend, który w dłuższej perspektywie ma zapewnić wzrost, zrównoważony rozwój oraz poprawę jakości życia.

Jak  czytamy w opracowaniu, skrócenie czasu pracy to jeden z wiodących trendów, jaki już obserwujemy w innowacyjnych gospodarkach i od którego nie ma odwrotu. Koncepcja ta, choć nie jest już nowa, coraz chętniej stosowana jest nie tylko w firmach, ale także testowana na szeroką skalę. W 2021 roku rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie 2022 roku – Wielka Brytania.

czytaj też czytaj też Lista stu najbogatszych Polaków. Ilu jest na niej miliarderów z naszego regionu? 

W niektórych firmach w Polsce już to wprowadzili

Krótszy tydzień pracy znany jest też w naszym kraju.  Stosuje go polski oddział międzynarodowej firmy Tradedoubler. Pracownikom zaproponowano sześciogodzinny dzień pracy. Aby uczynić to organizacyjnie możliwym, wprowadzono kilka dodatkowych zasad.  To między innymi dowolność, jeśli chodzi o miejsce wykonywania pracy – w domu lub biurze, także  dostępność każdego pracownika w godzinach od dziesiątej do czternastej czy zakaz organizowania spotkań wewnętrznych poza tymi godzinami. Także w agencji reklamowej Funktional od listopada 2021 roku tydzień pracy trwa cztery dni. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu