Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
06/09/2023 - 10:30

Co ma wspólnego sportowiec na sterydach z inflacją w gospodarce na Forum Ekonomicznym [WIDEO]

Inflacja działa na gospodarkę jak sterydy na sportowca. Do tego obrazowego porównania odwołali się eksperci, którzy podczas Forum Ekonomicznego prezentowali doroczny raport ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej. Jest to najlepsza i najważniejsza publikacja o tematyce ekonomicznej, obowiązkowa lektura dla każdego decydenta w Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział podczas prezentacji dokumentu szef rady programowej konferencji Zygmunt Berdychowski.

Raport SGH i Forum Ekonomicznego jest jednym z fundamentów w oparciu o które prowadzimy dyskusje w trakcie konferencji. Dokument prezentowany jest później naszymi partnerami w stolicach wielu krajów europejskich – powiedział  gospodarz Forum Zygmunt Berdychowski.

Mierzenie pulsu gospodarce

Jak podkreśl opracowanie daje wgląd w to, co dzieje się w gospodarce środkowoeuropejskiej. - Jeżeli ktoś chce zmierzyć puls Europy Środkowej, to w pierwszej kolejności musi przeczytać ten raport, w drugiej kolejności powinien być na Forum, a dopiero w trzeciej kolejności może rozmawiać o wszystkich tych problemach, o których piszemy w raporcie – wskazał Berdychowski.

–Wyzwania, które są przed nami, to jakby wyzwania przełomu epok. Jeszcze trzy lata temu wszyscy byliśmy zafascynowali globalizacją i jej postępami, ogromnymi korzyściami, które osiągali wszyscy – podkreślał. - Ale pandemia roku 2020 pokazała, że globalizacja ma swoje granice, że musimy w trosce o bezpieczeństwo obywateli, czy tego chcemy czy nie, relokować bardzo wiele elementów związanych z nowoczesną produkcją w Europie. Wojna z ubiegłego roku przemeblowała zupełnie europejską politykę. To wszystko miało ogromny wpływ na to, co się działo w gospodarce.

Czytaj też Kręci się biznes w Karpaczu, nie w Krynicy. Nikt tu nie narzeka na tysiące gości, którzy przyjechali na Forum [ZDJĘCIA] 

Wyzwania dla Polski i Europy

- W raporcie poruszono najważniejsze wyzwania, które czekają Polskę i gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej – mówił rektor SGH Piotr Wachowiak.  Opracowanie jest o tyle cenne, że zostało opracowane przez naszych ekspertów, wybitnych znawców przedmiotu. Otrzymają Państwo rzetelne informacje, rzetelne analizy i, co ważne, rzetelne wnioski wynikające z tych analiz.
W opracowaniu znajdują się najważniejsze zagadnienia związane jeszcze z sytuacją covidową, z tą straszliwą wojną w Ukrainie, a także z sytuacją dotyczącą  wysokiej inflacji i niskiego bezrobocia oraz tego, jaki to ma wpływ na sytuację gospodarczą danych krajów EŚW – dodał Wachowiak.

Czytaj też Jest blisko 6 tysięcy gości! A mogli przyjechać do Krynicy. Wystartowało Forum Ekonomiczne w Karpaczu. [ZDJĘCIA]

Jak działa inflacja na gospodarkę?

 Jak sterydy na sportowca. Co się dzieje gdy odstawiamy sterydy? Prezes PFR Paweł Borys mówił o skumulowanym wzroście. Wchodzimy na szczyt na 3 tys. m n.p.m. Skumulowany wzrost to jest 4 tys. m n.p m., ale spadamy do 2 tys. metrów - oby to nie była przepaść – mówi Paweł Borys cytowany przez portal w polityce.pl.  To że skumulowany wzrost jest bardzo szybki, nie oznacza, że jesteśmy w recesji, powiedział z kolei Sławomir Dudek. Co miało największym wpływ na ogólną ocenę jakości życia? W największym stopniu inflacja oraz wojna na Ukrainie, podkreśla dr Dudek.

Prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys zwrócił uwagę, że  kierowana przez niego instytucja od kilku już lat jest partnerem Raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Jak wskazywał, publikacja  dostarcza najwyższej jakości wiedzę na temat tego, w jakim stanie jest gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej, gospodarka polska, tendencje rozwojowe na tle Europy -  Raport zawiera nie tylko informacje na temat długoterminowych ważnych trendów, ale także wyzwań związanych z transformacją energetyczną, służbą zdrowia, cyfryzacją czy  energetyką.

Jak najcelniej uplasować inwestycje

Grzegorz Rabsztyn, dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie zaznaczył, że po raz pierwszy w historii Bank ma również swój merytoryczny wkład w przygotowanie Raportu. SGH. Bacznie przyglądamy się trendom inwestycyjnym w Unii Europejskiej, w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce tak, aby jak najcelniej uplasować nasze inwestycje, nasze finansowanie.

W ankiecie inwestycyjnej, którą prowadzimy corocznie i która jest podstawą do naszego wkładu merytorycznego do Raportu SGH i FE, wyszło, że poziom inwestycji w Polsce rośnie.

77 proc. przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej deklaruje inwestycje w rozwój swoich przedsiębiorstw, to jest już tylko 3 proc. mniej od średniej w UE. Te inwestycje w dużej mierze są przeznaczane na odnowienie mocy produkcyjnych – 46 proc. przedsiębiorców tak deklaruje. 26 proc. przeznacza środki na nowe możliwości produkcyjne, a 17 proc. na innowacje".

Eksperci SGH zaprezentowali szóstą edycję Raportu SGH i FE dotyczącego sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. ([email protected]) fot. wideo. jmDziękujemy za przesłanie błędu