Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
05/09/2023 - 13:15

Jest blisko 6 tysięcy gości! A mogli przyjechać do Krynicy. Wystartowało Forum Ekonomiczne w Karpaczu. [ZDJĘCIA]

I znowu ścieżki czołowych polityków i przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki z kraju i zagranicy przecinają się w Karpaczu, gdzie dziś startuje Forum Ekonomiczne. Po tym jak ta największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja, po blisko trzydziestu latach przeniosła się na Dolny Śląsk, to Karpacz zyskał miano polskiego Davos. To Karpacz, a nie Krynica, na trzy dni staje się miejscem najpoważniejszych dyskusji, decyzji biznesowych i politycznych deklaracji. To Karpacz, a nie Krynica, przyjmuje tysiące gości, którzy zapełniają hotele i restauracje, na czym, już poza wakacyjnym sezonem, zarabia lokalna branża turystyczna.

- Chcemy, aby wszyscy uczestnicy Forum Ekonomicznego stali się ambasadorami naszego regionu i wracali do nas nie tylko na kolejne edycje tego wydarzenia, ale także przy innych okazjach biznesowych i prywatnych -  podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jeszcze  niedawno utrzymane w tym tonie wypowiedzi można było usłyszeć z ust najważniejszych małopolskich samorządowców w Krynicy. Po blisko trzydziestu latach międzynarodowa konferencja, przeniosła się do Karpacza.

Czytaj też Forum Ekonomiczne to perfekcyjna organizacyjna machina, ale Zygmunt Berdychowski zawsze denerwuje się tak samo [WIDEO] 

- Samorząd lokalny Krynicy uznał, że to, co decydowało o sukcesie Forum Ekonomicznego, był deptak uzdrowiskowy, że to on tworzył całą atmosferę. Tym samym deprecjonowano pracę organizatorów konferencji – tłumaczył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum - Zaproponowano nam takie warunki przedłużenia umowy, które nie mogły zostać zaakceptowane. To przecież nasza praca powodowała, że obecność w Krynicy była ciekawa i atrakcyjna.

Po tym, gdy oferta Krynicy została odrzucona, wybór Instytutu Studiów Wschodnich padł na województwo dolnośląskie i Karpacz.  - Jeśli widzisz po drugiej stronie ludzi, którzy się cieszą, że będziesz z nimi pracował, to jakże inna jest atmosfera od tej, w której musisz się ciągle o coś wykłócać, prosić, udowadniać, że nic złego nie robisz - mówił Berdychowski w o negocjacjach w Karpaczu i podkreślał, że na Dolnym Śląsku atmosfera rozmów była znakomita, nawet ceny oferowane za nocleg bardziej korzystne niż w Krynicy.

Teraz to Karpacz, a nie Krynica,  już po raz czwarty jest  miejscem spotkań elit polityczno-biznesowych Europy. To Karpacz, a nie Krynica,  zyskał miano polskiego Davos. Teraz to tu  padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media.  

Ilu potencjalnych ambasadorów straciła Krynica?

W tym roku do Karpacza przyjechało ponad pięć tysięcy gości z całego świata, którzy będą uczestniczyć w czterystu siedemdziesięciu debatach. Jeśli dodać do tego kilkuset dziennikarzy, wychodzi  blisko sześć tysięcy!

Tegoroczne hasło tej  największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji to „Nowe wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian". Dlaczego te kwestie staną się osią wszystkich dyskusji? -  Globalizacja, której zawdzięczaliśmy przez ostatnich kilkadziesiąt lat niespotykany zupełnie w dziejach świata rozwój, ma swoje naturalne granice – tłumaczy Zygmunt Berdychowski, szef rady programowej Forum.

Okazało się, że to ani nie polityka, nie wojna, ale pandemia może spowodować zerwanie łańcuchów dostaw. Odpowiedź na pytanie, której szukaliśmy - czy są granice dla globalizacji - została więc udzielona niejako poza nami – dodaje Berdychowski.

Czytaj też Wyciągnęła Berdychowskiego z więzienia 40 lat temu. Spotkali się po latach na Forum Ekonomicznym 

Kto w tym roku  pojawi się w Karpaczu?

Forum Ekonomiczne gromadzi co roku nie tylko przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki z kraju i zagranicy, ale także czołowych polityków, prezesów globalnych koncernów, ekspertów,  naukowców i artystów.

Pytanie o to, kto w tym roku przyjedzie do Karpacza, jest szczególnie ważne, bo konferencja odbywa się tuż przed wyborami parlamentarnymi. Berdychowski pytany o to czy pojawią się goście ze strony rządzących  jak i szeroko rozumianej opozycji, odpowiada, że zawsze tak było i na pewno będzie tak i tym razem.

-  Partie polityczne otrzymały od nas propozycję zaprezentowania swoich programów i na pewno wszyscy goście będą mogli zapoznać się i z programem i z ofertą wyborczą tych partii, które będą brały udział w wyborach parlamentarnych – mówił  w rozmowie z serwisem interia.pl. -  To, co dla nas jest najważniejsze, jako dla organizatorów Forum, to jest to, aby takie same warunki udziału w konferencji zagwarantować wszystkim uczestnikom, niezależnie od tego, z jakich są partii politycznych. Dotychczas nam się to udawało, więc myślę, że i tym razem na pewno to będzie wyjątkowa debata –  wskazuje Berdychowski.

Czytaj też To był prawdziwy hit. Czy wróci bon turystyczny wymyślony przez Andrzeja Guta-Mostowego? [WIDEO] 

Lista gości jak zawsze jest imponująca

Są na niej między innymi Marek Kuchciński, szef kancelarii premiera,  wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, poseł Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutkol,  europosłowie Zdzisława Krasnodębski i Ryszard Legutko. Jest też prezes Portugalskiej Agencji Kosmicznej - Ricardo Conde, specjalny przedstawiciel UE w regionie Sahelu - Emanuela Claudia Del Re, amerykański autor książkowych bestsellerów, ekspert z zakresu relacji USA-Chiny, generał Robert Spalding, prawnuk Nelsona Mandeli, niezależny konsultant ds. praw człowieka - Siyabulela Mandela.

Swoją obecność potwierdzili także między innymi Robert Telus – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Janusz Cieszyński – minister cyfryzacji, Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego,  – Michał Kamińskiwicemarszałek Senatu czy Krzysztof Gawkowski – przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Gościem konferencji Europa Karpat będzie premier Mateusz Morawiecki, który weźmie udział w specjalnym wydarzeniu "Nowe inwestycje dla Europy Środkowej, Polski i Podkarpacia".

Jak podkreśla Zygmunt Berdychowski, przez ponad trzydzieści lat organizacji Forum Ekonomicznego udało się stworzyć przestrzeń do dialogu. - To jedna z konferencji najchętniej odwiedzanych przez  polityczno-gospodarcze elity z całej Europy -  wskazuje Zygmunt Berdychowski i dodaje, że  międzynarodowy wymiar spotkania daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów.

Forum Ekonomiczne to swoista marka będąca synonimem otwartości na różne sposoby myślenia o państwie i gospodarce. Rozmowy o stosunkach między starą a nową Europą nadal znajdują coraz większe grono uczestników i słuchaczy. Wciąż przybywa chętnych do dyskusji o tym jak szybciej i efektywniej budować gospodarkę wolnorynkową, jak pokonywać trudności gospodarcze oraz jak unikać błędów przy tworzeniu nowoczesnego państwa prawa. ([email protected]) fot. jm

Startuje Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Jest blisko 6 tysięcy gości
Jest blisko 6 tysięcy gości


Dziękujemy za przesłanie błędu