Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
22/05/2024 - 05:55

1500 lub 1900 złotych co miesiąc na małe dzieci: Sejm już uchwala ustawę

Sejm jest już po pierwszym czytaniu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka, „Aktywny rodzic”. To nowe wsparcie dla rodziców dzieci do lat trzech.

Celem programu Aktywny Rodzic jest z jednej strony aktywizacja zawodowa rodziców – szczególnie młodych mam, a z drugiej zwiększenie dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech i podnoszenie jakości świadczonych usług.

9 miliardów złotych na wsparcie aktywnych rodziców

Po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt trafił do dalszych prac w Komisji.

– Aktywny Rodzic to program opieki nad dziećmi. To także program aktywizacji rodziców na rynku pracy. Taki program, który ma pozwolić mamie po narodzinach dziecka, tacie po okresie urlopu poświęconego na opiekę nad dzieckiem, powrócić do aktywności zawodowej – podkreśliła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe rozwiązania dają rodzicom wybór, którego do tej pory nie mieli. W bardzo prosty sposób mogą wybrać, która forma opieki nad dzieckiem najbardziej im odpowiada.

Budżet programu to 9 mld zł.

Nowe świadczenie dla rodzin: do wyboru trzy warianty

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie trzech nowych świadczeń wspierających rodziców:

  • Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” kierowane jest do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 3.5 miesiąca życia. 1 500 zł miesięcznie będzie przysługiwać aktywnym zawodowo rodzicom przez okres 24 miesięcy, gdy dziecko pozostanie pod opieką osoby niebędącej rodzicem. Ustawa daje możliwość, ale nie obowiązek, zawarcia z opiekunem umowy uaktywniającej, która pozwoli na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. W przypadku babci lub dziadka będących na emeryturze umożliwi ubieganie się o przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego.
  • Świadczenie „Aktywnie w żłobku” zastąpi obecnie funkcjonujące i zdecydowanie mniej korzystne dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i będzie przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie.
  • Świadczenie „Aktywnie w domu” zastąpi dotychczas funkcjonujący i mniej korzystny rodzinny kapitał opiekuńczy. Jest to wsparcie finansowe w wysokości 500 zł już na pierwsze dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dla rodziców, którzy pozostaną nieaktywni zawodowo lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki.

Decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego świadczenia każdorazowo będą podejmować rodzice. Projekt daje możliwość wielokrotnej zmiany świadczeń, czyli rezygnacji z jednej formy wsparcia i przejścia na drugą, z zastrzeżeniem, że w danym miesiącu na dane dziecko rodzic będzie mógł pobierać tylko jedno z wybranych przez siebie świadczeń.

Dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe – to 1 900 zł w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy”.  [email protected]) fot. erinlenz/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu