Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
14/11/2023 - 19:10

Rytro: wystaw ocenę radnym. Który jest najlepszy?

Praca rady uwarunkowana jest jakością pracy wójta czy burmistrza i na odwrót. W ciągu ostatnich kilku lat samorząd Rytra zaczął działać, jak dobrze naoliwiona maszyna, w której każdy zna swoje miejsce w szyku. Zawsze jednak jest miejsce na aktywność radnych i na ocenę tej aktywności przez mieszkańców. Zatem zapraszamy mieszkańców gminy do udziału w naszej sondzie: który radny zasługuje na najlepszą ocenę?

Rytro: opłaty śmieciowe i podatki pójdą w górę. To nieuniknione, bo do systemu trzeba dołożyć 300 tysięcy

Zacznijmy od tego, że w gminie Rytro skład razy kadencji 2018-2023 zmienił się w wyborach uzupełniających tylko raz, ale za to zmiana objęła dwa mandaty. Bożenę Bołoz i Ewę Barczyk zastąpili Leszek Bieryt i Michał Wacławek.

Obie radne, które zrezygnowały z mandatów w lipcu 2020 roku były ze stronnictwa wójta Jana Kotarby. Po wyborach uzupełniających do rady weszli Michał Wacławek z KWW Jana Kotarby i Leszek Bieryt z KWW Władysława Wnętrzaka, poprzedniego wójta. Ale ostatecznie Kotarba ma nadal większość w radzie.

Jak wygląda współpraca na linii: radni – wójt Jan Kotarba? Na początku było trochę – nazwijmy to dyplomatycznie – niesnasek, ale gdy okazało się, że pod wodzą Kotarby samorząd przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny a dotacje i pozyskane środki zewnętrzne potrafią podwoić budżet gminy w ciągu tylko jednego roku, sytuacja się uspokoiła. 

Trzy pewniaki w budżecie Rytra na 2024? Nie ma nic, co by nie miało pokrycia w gotówce

Przełomowy moment dla rozwoju gminy Rytro nastąpił w lutym ubiegłego roku, kiedy radni wciągnęli oficjalnie do budżetu środki, które gmina zdobyła z dofinansowań zewnętrznych. Gmina niemal podwoiła swój budżet a plan wydatków wzrósł z o ok. 12 475 000 zł na aż 32 990 000 zł.

Tym samym w 2023 roku Kotarba otrzymał i absolutorium, i wotum zaufania jednomyślnie.

Zaznaczmy też, że od początku tej kadencji, czyli od 2018 roku ryterscy radni złożyli w sumie 12 pisemnych interpelacji. To dużo czy mało? Jeśli uwierzyć na słowo samorządowcom to wynik tego, że wszystkie ważne dla mieszkańców kwestie radni mogą konfrontować z władzami na bieżąco, w cztery oczy i bez owijania w bawełnę, również na komisjach. A jak zapatrują się na to sami mieszkańcy gminy Rytro? Zapraszamy Was do udziału w naszej sondzie. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwumsadeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu