Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
09/04/2022 - 13:20

Rytro i Nowy Sącz razem nadały PESELE uchodźcom w gminie

Krótki raport z gminy Rytro. Na ile gmina poradziła sobie z nadawaniem numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie tego samorządu?

Rytro i Nowy Sącz razem nadały PESELE uchodźcom w gminie

Jak informuje wójt Jan Kotarba liczba uchodźców tu przebywających cały czas się utrzymuje na poziomie około 230 osób. – Jedne osoby wyjeżdżają, drugie przyjeżdżają, ale stan jest ciągle podobny – wyjaśnia Kotarba.

Zobacz też: Niebieski Szlak nadal niebezpieczny. Którędy iść na Przehybę? I co z Kramarką?

Zgodnie z rządowymi wytycznymi chętni obywatele Ukrainy mają nadawany w Polsce numer PESEL. Jak sobie poradziło z tym Rytro? – Wszyscy chętni mają już numery PESEL, bo przypominam, że to nie jest obowiązek – raportuje wójt. A jako, że miasto Nowy Sącz wykazało, na mocy stosownej umowy, w ramach swojej gotowości przyjąć uchodźców w ośrodku w Rytrze, do Rytra został oddelegowany, do pomocy jeden z nowosądeckich urzędników. Nadawał PESEL tym którzy w tym ośrodku mieszkają. Przyspieszyło to całość procedur, bo relegowany urzędnik miał ze sobą komputer z odpowiednim oprogramowaniem.

Zobacz też: Batalia o miedzę w Młodowie. Mogą skorzystać Rytro i Piwniczna-Zdrój

Na tym jednak nie koniec. – Już w poniedziałek zaczynamy wypłacać uchodźcom te 300 złotych, które polski rząd przyznał im w ramach wsparcia na start – informuje szef ryterskiego samorządu. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info - MUW)Dziękujemy za przesłanie błędu