Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
12/10/2018 - 12:00

Podegrodzie: gmina chce wybrać mieszkańcom lekarzy, ci wolą swoich

Gmina Podegrodzie wskazała dwie firmy, które zakwalifikowała do zorganizowania przychodni w nowo wybudowanym Ośrodku Zdrowia w Brzeznej. Mieszkańcy jednak twardo obstają przy tym, by pracowali tu dotychczasowi lekarze.

Przypomnijmy. Za prawie cztery i pół miliona złotych gmina wybudowała w Brzeznej nowy Ośrodek Zdrowia. Inwestycja od początku wywoływała wiele kontrowersji i na jej tle doszło do konfliktu na linii NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy, której szefem jest doktor Bogusława Kozłowska. O szczegółach pisaliśmy w publikacjach: 

Podegrodzie: Wójt wyrzuciła lekarzy czy lekarze chcieli zawłaszczyć ośrodek? 

Podegrodzie: ściągną tu cały garnitur lekarzy specjalistów? Ogłosili przetarg

Kilka tygodni temu gmina zorganizowała przetarg na działalność medyczną w nowej placówce. Procedura podzielona została na dwa etapy. W pierwszym zbierane są oferty od tych, którzy po pierwsze są gotowi płacić 4,5 tysiąca dzierżawy miesięcznie i zapewnić – minimum raz w tygodniu – obecność konkretnych specjalistów: kardiologa, dermatologa, ginekologa-położonika, neurologa, stomatologa, ortopedy, okulisty, pulmonologa, endokrynologa i otolaryngologa.

Jednocześnie dzierżawca musi zagwarantować, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. do 18. będzie tu przyjmował lekarz rodzinny i pediatra, funkcjonował punkt pobrań i działał – im częściej, tym lepiej - ośrodek rehabilitacyjny. Nieodzowna jest tez obecność pielęgniarki środowiskowej i położnej.

Dziś już wiadomo, że do drugiego etapu postępowania zakwalifikowały się dwie firmy: Centrum Medyczne Promed Kulska, Mazgaj spółka jawna z Nowego Sącza i wspomniana wyżej NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy.

Drugi etap przetargu zapowiedziany został na 15 października, ale już wiadomo, że spora grupa mieszkańców zdecydowanie opowiada się za przejęciem Ośrodka przez dotychczasowych lekarzy pod kierownictwem Bogusławy Kozłowskiej.

 Warto przy okazji zaznaczyć, że w Gołkowicach w pobliskiej gminie Stary Sącz władze gminy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców po rozbudowie ośrodka przedłużyły umowy już funkcjonującym tu specjalistom. I to bez organizacji żadnego przetargu. Jaki będzie finał procedury przetargowej w Brzeznej? Okaże się już za kilka dni.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / UG w PodegrodziuDziękujemy za przesłanie błędu