Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
07/09/2018 - 14:50

Podegrodzie: ściągną tu cały garnitur lekarzy specjalistów? Ogłosili przetarg

Urząd Gminy Podegrodzie ogłosił przetarg na świadczenie usług medycznych w nowo wybudowanym Ośrodku Zdrowia w Brzeznej. By wygrać trzeba zapewnić konkretną liczbę specjalistów, wyposażyć gabinety w odpowiedni sprzęt. Ale na tym nie koniec. Jak to wygląda w szczegółach?

Przetarg jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym zbierane są oferty od tych, którzy po pierwsze są gotowi płacić 4,5 tysiąca dzierżawy miesięcznie i zapewnić – minimum raz w tygodniu – obecność konkretnych specjalistów: kardiologa, dermatologa, ginekologa-położonika, neurologa, stomatologa, ortopedy, okulisty, pulmonologa, endokrynologa i otolaryngologa. Wójt Podegrodzia Małgorzata Gromala nie ukrywa, że spis specjalizacji jest oparty m.in. na sondzie, która portal Sądeczanin przeprowadził wśród mieszkańców gminy w publikacji Podegrodzie: jacy lekarze specjaliści powinni pracować w tym Ośrodku Zdrowia?

Jednocześnie dzierżawca musi zagwarantować, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. do 18. będzie tu przyjmował lekarz rodzinny i pediatra, funkcjonował punkt pobrań i działał – im częściej, tym lepiej – ośrodek rehabilitacyjny. Nieodzowna jest tez obecność pielęgniarki środowiskowej i położnej.

Im częstsza będzie zadeklarowana obecność wskazanych lekarzy tym większe szanse na wygranie przetargu. Samorządowi zależy, by dostęp do nich był jak najdogodniejszy – za każde dodatkowe cztery godziny każdego ze specjalistów chętni na prowadzenie ośrodka otrzymają dodatkowe punkty. Ci z najwyższą punktacją dopuszczeni będą do kolejnego etapu przetargu – czyli licytacji na jego dzierżawę. Kwota wyjściowa to 4,5 tysiąca złotych plus opłaty za media.

Zobacz też: Podegrodzie: Koniec z kolejkami do lekarzy i brakiem specjalistów?

Zapewne część mieszkańców będzie się teraz zastanawiać dlaczego samorząd chce tak mało – w końcu budowa nowej placówki w Brzeznej pochłonęła prawie 4,5 miliona złotych. Na początku przypomnijmy, że w poprzednim obiekcie dzierżawa wynosiła 1,3 tysiąca na miesiąc. Jak wyjaśnia Gromala gminie nie zależy na zarobku a na tym, by zainteresowanym do prowadzenia przychodni stworzyć jak najdogodniejsze warunki do inwestowania w wyposażenie tego miejsca w nowoczesny sprzęt medyczny i diagnostyczny. Z tego samego powodu umowa zostanie zawarta na pięć lat.

Pierwszy etap przetargu odbędzie się 5 października a sama przychodnia powinna zacząć działać jeszcze w tym roku.

Osobno przeprowadzony zostanie przetarg na uruchomienie apteki. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu