Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 lipca. Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
13/06/2018 - 17:30

Podegrodzie: Koniec z kolejkami do lekarzy i brakiem specjalistów?

Kiedy mieszkańcy gminy Podegrodzie będą mogli korzystać z dobrodziejstw nowego Ośrodka Zdrowia i – co dla wielu najistotniejsze – jacy tu będą działać lekarze? Wykonawcę inwestycji na zlecenie gminy jest miejscowa firma PABUD Adam Pasiut, która wygrała przetarg z oferta opiewającą na ok. 4 mln 431 tys. zł.

- Prace są bardzo zaawansowane. Budynek jest wybudowany w stanie surowym.Teraz jesteśmy na etapie wyboru płytek i koloru ścian. Do trzydziestego października chcemy oddać obiekt do użytkowania – nie kryje satysfakcji wójt gminy Podegrodzie Małgorzata Gromala.

Teraz rzecz, która najbardziej interesuje mieszkańców, czyli pytanie: jakiego rodzaju usługi medyczne będą tu świadczone, czy będzie tu jedynie lekarz rodzinny?

- W sytuacji, kiedy nie doszliśmy do porozumienia z panią doktor Bogusławą Kozłowską został zmieniony zakres usług, które będą świadczone w przychodni. Budowa ośrodka zdrowia dofinansowana jest ze środków PFRON dlatego poszerzyliśmy działalność o rehabilitację. Oprócz opieki podstawowej, czyli POZ: lekarza rodzinnego i pediatry będzie tu też apteka i pięć lub sześć gabinetów dla specjalistów – informuje wójt Gromala.

Zobacz też: Podegrodzie: Kto i za ile wybuduje nowy ośrodek zdrowia w Brzeznej?

- Co bardzo ważne mamy też osobno wydzielone zaplecze dla dzieci zdrowych i dzieci chorych. Jestem przekonana, że będzie to ośrodek już na miarę dwudziestego pierwszego wieku, że uda się tu stworzyć całe centrum medyczne – wylicza wójt.

Dopytujemy Małgorzatę Gromalę dlaczego gmina zdecydowała się na budowę przychodni z własnych środków skoro powstaje tak  wiele firm medycznych, które gotowe są same zainwestować w nowe siedziby byle zapewnić sobie rynek? Wójt odpowiada bardzo zasadniczo.

Zobacz też: Powstanie ośrodek zdrowia w Brzeznej? Pojawiają się utrudnienia!

 – To nie jest takie oczywiste. Sondowałam takie rozwiązania wśród dużych firm. Ale one zainteresowane są dużymi ośrodkami miejskimi. Cały czasu rozmawiam. Dodatkowo trudno przewidzieć w jakim kierunku będą postępowały zmiany w naszym kraju. Każdy kolejny rząd ma własne pomysły na służbę zdrowia a my z tymi problemami borykamy się na bieżąco i musimy się do tego dostosować.

- Mamy sygnały od mieszkańców, że w Podegrodziu są kolejki i na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy pediatry trzeba czekać nawet dwa dni. Moim zdaniem jest to niedopuszczalne i skoro ustawa zobowiązuje wójta czy burmistrza do przygotowania ośrodka zdrowia i warunków do leczenia, to my powinniśmy je stworzyć. Takie zdanie podziela również, w większości, Rada Gminy Podegrodzie.

Małgorzata Gromala stoi na stanowisku, że opieka zdrowotna to jeden z podstawowych elementów, które samorząd powinien zapewnić mieszkańcom, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami. Podpytujemy jak gmina będzie chciała zachęcić do współpracy wspomnianych specjalistów, bo na przykład Piwniczna-Zdrój chcąc ściągnąć do siebie nawet weterynarza deklarowała użyczenie pomieszczeń a nawet pomoc w znalezieniu mieszkania.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum UG w PodegrodziuDziękujemy za przesłanie błędu