Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
10/03/2022 - 20:40

To miasto urzekło ich, jak żadne inne. Jaki jest Kraków Kruków?

To tam – w mieście, które urzekło wielu, rozpoczęli wspólną wędrówkę przez życie. Dla nich Kraków jest miastem magicznym. Ryszard Kruk i Bożena Mściwujewska – Kruk znają jego najtajniejsze zakamarki, jak nikt inny.

Wychowani po dwóch stronach Wisły, w Krakowie. Jedno w cieniu Wawelu, na krakowskim Kazimierzu, a drugie w Borku Fałęckim. Rozpoczęli wspólną wędrówkę przez życie od krakowskiego VI Liceum im. Adama Mickiewicza i harcerstwa w staromiejskim hufcu „Wawel”. Kontynuowali edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czytaj także: Tak trudnej sytuacji w Schronisku dla Psów w Wielogłowach nie było. Adoptuj!

Kraków był i jest miejscem, które ukształtowało ich punkt widzenia na zabytki oraz ochronę i upowszechnianie dziedzictwa narodowego. Przeprowadzając się z przyczyn zawodowych do Warszawy, nie rozstali się z Krakowem. Przejawem ich miłości i szacunku do historii i kultury królewskiego miasta stało się kolekcjonowanie tego, co krakowskie lub z Krakowem związane.

Efektem tej pasji jest wystawa „Kraków Kruków”, która zostanie otwarta w piątek (11 marca) o godz. 17 w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, przy ul. Jagiellońskiej 56. Takiej wystawy nie można przegapić.

Bożena Mściwujewska-Kruk i Ryszard Kruk to dwie niezwykle fascynujące osobowości, znani kolekcjonerzy i społecznicy.

Na wystawie zostanie zaprezentowany ich bogaty zbiór dokumentów, pocztówek, obrazów, zdjęć, plakatów związanych z Krakowem. Ta ich wspaniała kolekcja to efekt gromadzenia tych przedmiotów od paru dekad.

Czytaj także: To było dostrzegalne gołym okiem. Pandemia zdemolowała nie tylko budżet Sącza

Dlaczego Kraków? Bo w tym roku przypadka 765. rocznica lokacji Krakowa. A dlaczego wystawa o Krakowie w Nowym Sączu?

Akt lokacji miasta wystawiony przez księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego został wydany na wiecu i uwierzytelniony przez najwyższych dostojników księstwa, co zaświadczało o jego randze. W tym dokumencie wśród lokujących Kraków wymieniona jest m.in. żona księcia – Kunegunda (Kinga), nazywana dziś Panią Ziemi Sądeckiej.

- To symboliczny powód, aby naszą „krakowską” wystawę zorganizować w Nowym Sączu – sercu Sądecczyzny – podkreśla Ryszard Kruk.

Warto również wspomnieć, że państwo Krukowie ogromna miłością, podobnie jak Kraków darzą również Sądecczyznę. Ta zaczęła się od willi „Wanda” w Muszynie, wzniesionej przed laty przez dziadka Bożeny dr. Seweryna Mściwujewskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 r. w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego. 

[email protected], źródło i fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu