Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
16/05/2024 - 18:25

Wielka reforma ortografii. Rada Języka Polskiego ogłosiła zmiany. Z sieci wylało się oburzenie

To największa reforma ortografii w czasach powojennych. Czeka nas prawdziwa rewolucja w naszej pisowni. Taką decyzję podjęła Rada Języka Polskiego. Po co to wszystko? - Zmiany, które zaczną obowiązywać od nowego roku, mają się przyczynić do zmniejszenia liczby błędów językowych, co być może umożliwi piszącym skupienie się na innych, niż ortograficzne, aspektach poprawności tekstu – uzasadniają językoznawcy. W sieci się zagotowało!

Dlaczego Rada Języka  Polskiego zdecydowała się na największą w czasach powojennych reformę ortografii?  - Zmiany, które zaczną obowiązywać od nowego roku mają  przynieść korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, na przykład  wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu – poinformowali językoznawcy w oficjalnym komunikacie językoznawcy.  

Jakie zatem zmiany czekają polską ortografię za kilkanaście miesięcy? Oto najważniejsze z nich.

Czytaj też Nagła zmiana w dopłatach do prądu, gazu i ogrzewania. Chodzi o bon energetyczny  

Makaroniarz i Jackowe dzieci

Przymiotniki utworzone od nazw własnych, zakończone na -owski, np. chopinowski, będzie się zapisywać zawsze małą literą, a nazwy mieszkańców utworzone od nazw geograficznych – zawsze wielką (tak więc np. Rzymianin zapiszemy wielka literą niezależnie od tego, czy wyraz odnosi się do mieszkańca stolicy Włoch, czy do obywatela starożytnego państwa rzymskiego). Wielką lub małą literą będzie można także zapisywać przymiotniki tworzone od imion, zakończone na –owy, -in(yn), -ów (np. jackowe dzieci lub Jackowe dzieci, Zosina lalka lub zosina lalka), a także różnego rodzaju nieoficjalne nazwy etniczne, takie jak makaroniarz (Makaroniarz).

Samochody, aleje i place

Wielką literą będzie się zapisywać nazwy pojedynczych egzemplarzy wyrobów przemysłowych, np. Ford, niezależnie od tego, czy chodzi o nazwę firmy i marki (ciężarówka marki Ford), czy o konkretny egzemplarz (np. przed domem stał czerwony Ford). Będzie się stosować jednolity zapis wielką literą wszystkich członów nazw własnych, w tym geograficznych w rodzaju Półwysep Hel, Wyspa Uznam oraz nazw obiektów topograficznych (np. Aleja Róż, Plac Zbawiciela, Park Kościuszki, Kopiec Wandy, Kościół Mariacki, Pałac Staszica, Zamek Książ, Most Poniatowskiego). Tylko wyraz ulica będzie – tak jak dotąd – pisany małą literą, np. ulica Józefa Piłsudskiego.

Czytaj też Czy tego najbardziej boją się mali, sądeccy przedsiębiorcy? I wcale nie chodzi skarbówkę

Pisownia łączna i rozdzielna

Pisownia partykuły nie z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi będzie zawsze łączna, także z formami stopnia wyższego i najwyższego (np. nielepszy, nielepiej). Zapis łączny nie z imiesłowami odmiennymi będzie obowiązkowy bez względu na znaczenie imiesłowu (np. niepalący, nieumyty).

Łącznie będzie się zapisywać wyrażenia typu półżartem, półserio oraz cząstki niby- i quasi- z wyrazami zapisywanymi małą literą (np. nibyartysta, nibygotyk, quasiopiekun, quasinauka).   

Rozdzielna będzie pisownia cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami (np. Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry).

Dopuszczona zostanie rozdzielna (obok łącznej) pisownia cząstek super-, ekstra-, eko-, wege-, mini- i podobnych (np. superpomysł lub super pomysł) oraz wariantywna pisownia (z łącznikiem, przecinkiem lub spacją) wyrażeń typu tuż-tuż (tuż, tuż oraz tuż tuż).

Nauka od nowa

- Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa- skomentował Instytut Języka Polskiego UW w mediach społecznościowych.

Od komentarzy zaroiło się także na  fanpage’u Rada Języka Polskiego, gdzie pojawiła się oficjalny komunikat.

Czytaj też Nasza sądecka orkiestra straży granicznej dała czadu na krakowskim lotnisku. Pasażerów zamurowało! [WIDEO][ZDJĘCIA] 

W sieci zawrzało

Zmiany, przynajmniej niektóre, nieprzemyślane. Co zrobimy z tysiącami podręczników i słowników? Na przemiał? –  brzmi jeden z komentarzy po komunikatem Rady Języka Polskiego opublikowanym w mediach społecznościowych.

Dzieciaki są zawalone materiałem! Zamiast uczyć się wartościowych rzeczy w szkołach, oświata w PL tak jak NFZ leży i kwiczy …A oni wymyślają jakieś pierdy – oburza się kolejny internauta.

A czyli teraz, by eliminować błędy dostosujemy pisownię i jej zasady do poziomu (nie)wiedzy społeczeństwa, aniżeli wiedzę do zasad, jakie świat zna i stosuje. Może tak większy nacisk na lekcje języka ojczystego w szkołach? Bo zaraz się okaże, że prawa fizyki też można zmienić – czytamy w kolejnym komentarzu.

Zmiany, które zaczną obowiązywać on nowego roku maja się przyczynić się do zmniejszenia liczby błędów językowych i  być może umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu – uzasadniają językoznawcy.  

Co na ten temat myślą czytelnicy „Sądeczanina”? Zachęcamy do dyskusji na Facebooku. ([email protected]) fot. pexelDziękujemy za przesłanie błędu