Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
09/03/2017 - 16:30

10 lub 11 etatów nauczycielskich do wzięcia. Efekt reformy oświatowej w Nowym Sączu

9 marca prezydent Ryszard Nowak podpisał w imieniu samorządu porozumienie z Małopolskim Kuratorem Oświaty Barbarą Nowak. Porozumienie określa zasady i formy wdrażania reformy oświatowej w naszym mieście. Dzięki reformie w Nowym Sączu przybędzie od września 10 albo nawet 11 etatów nauczycielskich.

- Razem można więcej zdziałać niż w pojedynkę - podkreślał Ryszard Nowak. Zaznaczył, że w Nowym Sączu głównym kryterium zmian będzie dobro dzieci.

Dobra wiadomość dla nauczycieli: od września, dzięki reformie, do wzięcia będą w sądeckim systemie szkół etaty nauczycielskie. - Dziesięć albo jedenaście - podkreślał prezydent. Nowy Sącz to jedyny albo jeden z bardzo nielicznych samorządów, w którym nauczyciele pracę zyskają.

Być może to skutek tego, że jako miasto i powiat mamy całą sieć szkół od podstawowych do ponadgimnazjalnych włącznie. Nowak zadeklarował również, że z czasem klasy w szkołach ponadgimnazjalnych będą liczyć maksymalnie do 30 uczniów.

Zobacz też: Nowy Sącz: Które podstawówki zostaną, które gimnazja znikną i gdzie będzie Liceum Sportowe?

Na co kładła nacisk Barbara Nowak? Podkreślała, że jednym z głównych celów oświaty jest sytuacja, w której placówki szkolne działać będą jedynie w systemie jednozmianowym. Dzieci po lekcjach będą mogły rozwijać swoje zdolności i pasje na zajęciach dodatkowych, organizowanych w budynku szkoły lub w bardzo bliskim sąsiedztwie.

Kolejne zadanie to taka organizacja, by nauczyciel mógł się skoncentrować na pracy w jednej placówce, a nie zbierać godziny do etatu w kilku szkołach. Ale na tym nie koniec. - To dyrektor zatrudniający będzie decydował, czy nauczyciel będzie mógł realizować dodatkowe godziny w kolejnej placówce - zaznacza kurator Nowak argumentując, że praca w kilku szkołach może dezorganizować pracę w tej, macierzystej.

Zobacz też: Zamiast gimnastyki korekcyjnej będzie tu biblioteka. Radni zadecydowali

Jednocześnie kuratorium zyska wgląd do arkuszy organizacyjnych pracy i jako organ opiniujący będzie mogło wskazać ewentualne wątpliwości: że nauczyciel nie pracuje zgodnie z specjalizacją, że godziny nie są ułożone optymalnie itp.

Nowy Sącz to drugi w województwie po Krakowie samorząd, który podpisał podobne porozumienie z kuratorium oświaty.

ES [email protected] Fot.: UM w NS







Dziękujemy za przesłanie błędu