Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
09/11/2019 - 21:20

Pielęgniarka nie ustępuje rangą lekarzowi? [WIDEO]

Dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, dyrektor Instytutu Zdrowia był jednym z organizatorów konferencji dotyczącej pielęgniarstwa, która odbyła się w Instytucie Zdrowia wchodzącym w skład Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Zapytaliśmy doktora Gajdosza wprost: czy zawód pielęgniarki nie sięgnął właśnie statusu lekarza?

O konferencji pisaliśmy już w publikacji Pielęgniarki kształcą się w Polsce tylko po to, by wyjechać za granicę? [WIDEO]

Konferencja została zorganizowana pod hasłem "Samodzielność zawodowa a profesjonalizm w polskim pielęgniarstwie", ale zróżnicowanie tematów było bardzo duże. Mówiono o roli pielęgniarek w kształtowaniu zdrowych, prozdrowotnych nawyków w społeczeństwie, o nowych technikach w medycynie, o sprzęcie, którym dysponują polskie szpitale, o mobbingu w pracy i o tym, dlaczego pielęgniarka spędza z pacjentem o wiele więcej czasu niż lekarz i jak to przekłada się na samopoczucie pacjenta.

Jak wygląda dziś pozycja pielęgniarek w polskiej służbie zdrowia? Dlaczego tak ważne jest, by kadra pielęgniarska ciągle się dokształcała? Jakie wyzwania stoją przed kadrą pielęgniarską w kontekście kolejnych przekształceń w służbie zdrowia? Na te pytania odpowiadał nam dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, dyrektor Instytutu Zdrowia.

O powodach, dla których młodzi ludzie nadal wybierają zawód pielęgniarki rozmawialiśmy też z Sabiną Szczyptą - przewodniczącą koła naukowego promocji zdrowia w PWSZ w Nowym Sączu, współorganizatorką przedsięwzięcia.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)