Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
18/12/2017 - 09:50

Dlaczego tak wiele kobiet nadal umiera na raka? [WIDEO]

Już nie rak piersi a rak szyjki macicy jest największym zagrożeniem dla Polek. Dlaczego tak wiele pacjentek umiera skoro dostęp do lekarzy onkologów ginekologów w Małopolsce jest bardzo dobry a onkologów w naszym kraju jest dwa razy więcej niż choćby w Wielkiej Brytanii? O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z kobiecym zdrowiem rozmawialiśmy z prof. dr hab. med. Zbigniewem Kojsem, Konsultantem Krajowym w dziedzinie onkologii ginekologicznej.

- Jeżeli chodzi o badania profilaktyczne w Polsce, są one bardzo rozpowszechnione. Nie wszystkie się, niestety, do końca sprawdzają. Tak jest na przykład w przypadku badań profilaktycznych w zakresie raka szyjki macicy. Jedynie 20, 25 procent pacjentek zgłasza się na te badania. Ale mamy tez sukcesy: na przykład profilaktyczne badania piersi, profilaktyczna kolonoskopia – mówi prof. Zbigniew Kojs, który gościł w Nowym Sączu podczas „opłatka onkologicznego” zorganizowanego przez Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

- Trzeba mieć nadzieję, że wyniki leczenia nowotworów narządu rodnego i nie tylko w Polsce będą coraz lepsze. Świadczy o tym nie tylko zainteresowanie lekarzy ale również władzy, która inwestuje w rozwój onkologii – dzielił się optymistycznymi trendami.

Zobacz też: Rewelacja! W sądeckim szpitalu nie ma już limitów NFZ! Co się stało? [WIDEO]

Okazuje się jednak, że ten optymizm finansowy nie do końca idzie w parze ze spadkiem zachorowalności. Czasem bywa wręcz przeciwnie.

– Różnie się to kształtuje w różnych nowotworach, bo na przykład wzrasta zachorowalność na raka piersi, na raka jelita grubego. Natomiast maleje zachorowalność na raka szyjki macicy. Niestety nie zmienia się skład kliniczny chorych jeżeli chodzi o ten ostatni nowotwór. I bardzo duża część pacjentek zgłasza się do lekarzy onkologów i nie tylko z bardzo zaawansowanym procesem nowotworowym. I na tym my nie możemy czasem pomóc pacjentce w sposób radykalny.

Zobacz też: W sądeckim szpitalu rok pod znakiem inwestycji. Budowa pawilonu ginekologicznego jeszcze w tym roku?

Z czego wynikają takie sytuacje? Dlaczego tyle kobiet trafia do lekarzy za późno? Czy powodem jest strach? Brak dostępu do specjalistów?

- Dostępność do lekarzy onkologów w Polsce jest dobra. Do ginekologów onkologów zwłaszcza w Małopolsce – bardzo dobra. Niechęć do zgłaszania może wynikać z różnych powodów. Z uwarunkowań, ze wstydu. Być może często też z niewiedzy, ale sposób dostarczania wiedzy do społeczeństwa jest na tyle czytelny, na tyle wyraźny, że każdy obywatel naszego kraju powinien wiedzieć, że ma zapewnioną opiekę onkologiczną w sposób bardzo dobry – twierdzi zdecydowanie profesor.

Co jeszcze kobiety powinny wiedzieć, by wygrać z rakiem? Posłuchajcie naszej całej rozmowy.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu