Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
09/06/2014 - 15:29

Przebudzenie 2014. Młodzież w teatrze życia...

Pod hasłem „Uzależnienia wczoraj a dziś. Zmiany na przestrzeni lat” Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej już po raz 14-sty zorganizował Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z Małopolski.
Do udziału w przeglądzie zapraszana jest młodzież gimnazjalna (osiem ekip reprezentuje osiem różnych gmin), a akcja ta ma charakter edukacyjno-profilaktyczny – uwrażliwienie młodzieży (aktorów jak i licznie przybyłą młodą widownię) w tematyce zagrożeń wobec młodzieży we współczesnym świecie.
Tematem tegorocznego przeglądu „Przebudzenie 2014” są „Uzależnienia wczoraj a dziś. Zmiany na przestrzeni lat”. Ideą tej akcji profilaktycznej jest samodzielne przygotowanie przedstawienia przez młodzież w temacie ustalonym przez organizatora (forma spektaklu jest dowolna: pantomima, musical, kabaret, itp.), które oceniane jest przez jury.
Honorowy patronat nad Przeglądem Małych Form Teatralnych „Przebudzenie 2014” objął Prezydent Miasta Nowego Sącza, Ryszard Nowak, a także parlamentarzyści z naszego okręgu: Barbara Bartuś, Marian Cycoń, Andrzej Czerwiński, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Naimski, Anna Paluch, Andrzej Romanek, Edward Siarka, Stanisław Kogut oraz Jerzy Wituszyński – Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Portal Sadeczanin.info jest jednym z patronów medialnych imprezy.

***
Jaka jest idea Przeglądu Małych Form Teatralnych „Przebudzenie”?
Czesław Baraniecki, dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej: To już 14 edycja. Od 2000 roku prowadzimy Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie”. Podkreślam słowo przebudzenie – bo dobrze byłoby mieć w życiu taki moment, taką chwilę, żeby człowiek mógł się zatrzymać, usiąść i zastanowić, a w wielu przypadkach przebudził. Zdał sobie sprawę, czy te sytuacja, które mają miejsce, są takie jakie chciałby.

Każda edycja ma swoją inna tematykę...
W tym roku tytuł przeglądu to „Uzależnienia wczoraj a dziś. Zmiany na przestrzeni lat”. Przeważnie kojarzymy uzależnienie jako coś, co było i nie ewoluuje, a sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na tę chwilę doszły nowości, zwłaszcza techniczne: internet, telefon komórkowy, a co za tym idzie różnego rodzaju portale społecznościowe. Możemy przyjąć, że jesteśmy nie uzależnieni od drugiego człowieka, ale od różnego rodzaju nowinek technicznych. Do tego dochodzą wcześniejsze uzależnienia, czyli alkohol, narkotyki i nikotyna. Chcemy zapytać młodych ludzi czy widzą, że na przestrzeni lat te formy uzależnienia się zmieniają, czy są nowe formy, czy wiedza gdzie uzyskać pomoc.

Czy przedstawienie teatralne to dobra forma sygnalizowania zagrożeń i dyskutowania na ich temat?

To bardzo dobra forma komunikacji rówieśniczej. Możemy informować, że jakiś problem istnieje, ale zupełnie inaczej będzie to wyglądało w odczuciu młodego człowieka, który przygotowuje rolę dla innych rówieśników. Dla nas ważne jest też to, że ci młodzi ludzie za jakiś czas będą podejmować decyzje, które będą ważyć też na naszym życiu, decydować o rozwoju naszego regionu i kraju.
Taka forma daje możliwość autentycznego przedstawienia jak ją widzą i czuja młodzi ludzie.

Czy do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej docierają informacje o zagrożeniach wśród młodzieży?
Dochodzą wieści. Przychodzą rodzice, dzwonią także ludzie młodzi. Zapraszamy do ośrodka szkoły, tak żeby mogli porozmawiać o nurtujących ich problemach, przedstawiamy zagrożenia, które obecnie występują. Wynikiem rozmów i sugestii jest m.in. temat tego przeglądu. Z naszej strony chcemy młodym ludziom pokazać, że uzależnienie nie bierze się tak nagle, ale często się powoli do niego dochodzi. W tym wypadku ważne jest to, żeby ktoś, kto jest obok nas np. rodzic zwracał nam na to uwagę.

Rozmawiał Janusz Bobrek
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu