Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/03/2024 - 22:00

Anna z Trzetrzewiny w ogrodzie - czyli jak zadbać o ogród na wiosnę?

Anna Pasiut mieszka w Trzetrzewinie (gmina Chełmiec), a jej pasję są ogrody i tworzenie z nich wielobarwnych kompozycji kwiatowych. Od kilku lat zajmuje się tym z zamiłowania i zawodowo.

Anna Pasiut, ogrodniczkaktóra z jednej małej gałązki wyhodowała własną odmianę róży, w rozmowie z portalem "Sądeczanin" radzi, jak zadbać o ogród na wiosnę.  

Aniu, co dzieje się o tej porze roku w ogrodach?
- Prace ruszają pełną parą. W tym roku wiosna zawitała do nas o wiele wcześniej, niż zazwyczaj, więc wiele kwiatów już zakwitło. Szczególnie wcześnie wegetacja ruszyła w mieście, gdzie jest o kilka stopni cieplej. Ale i w miejscach wyżej położonych są krokusy, narcyzy. Ładnie kwitną też wrzośce. Jednym słowem ogrody stają się coraz bardziej kolorowe i tętniące życiem.

Jak zadbać o ogród, aby pięknie wyglądał wiosną, latem i jesienią?
- Całoroczny wygląd naszego ogrodu zależy od tego, w jaki sposób zadbamy o niego na wiosnę. O tej porze roku przycina się drzewa owocowe. To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, w sadzie czy ogrodzie wpływający na wygląd, rozpiętość oraz plonowanie drzew. Przycina się też róże, hortensje, krzewy.

- W klimacie górskim bardzo dobrze przyjmują się rośliny, które oferują pobliskie szkółki. Trzeba pamiętać, aby sadzić rośliny na odpowiednim dla nich podłożu, dbać o ich podlewanie, nawożenie, jak również o walce ze szkodnikami, które często je atakują. Można je zwalczać środkami chemicznymi, jak również domowymi sposobami. Wiosna to dobry czas na sadzenie drzew owocowych.

O czym nie możemy zapomnieć na wiosnę?  - Konieczna jest wertykulacja trawników, która powoduje dobre napowietrzenie. To proces usuwania martwych pędów trawy, mchu i innych odpadków organicznych z trawnika.

Ważną czynnością, o której również należy pamiętać jest  wiosenne nawożenie trawnika i roślin, odpowiednio dostosowanymi preparatami. Na koniec nie zapomnijmy o opryskaniu miedzianem, który zapobiega chorobom grzybiczym. 

Jakie są w tym roku ogrodowe nowinki?
- Myślę, że podobnie jak w ubiegłym roku modne będą trawy, hortensje, rośliny bylinowe oraz lawenda, która zawsze jest mile widziana w ogrodach.  Te rośliny są łatwe w utrzymaniu.

Dziękuję za rozmowę Małgorzata Kareńska. fot. arch. Anna Pasiut. 


Dziękujemy za przesłanie błędu